صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نماینده پارلمان آلمان در تهران: «من گفتم چرا خانم ستوده که وکیلی سرشناس است در زندان به سر می‌برد؟»

21 آذر 1389

رادیو فردا (شیرین فامیلی): کلادیا روت، رئیس حزب سبزها و نماینده فراکسیون همین حزب در پارلمان آلمان، که به همراه هیئتی از طرف کمیسیون سیاست‌های آموزشی و فرهنگی آلمان در خارج از کشور به ایران سفر کرده، با شماری از مسئولان حکومتی نیز دیدار و گفت‌وگو داشته است.

گرچه هدف از این سفر و دیدارهایی که این هیئت داشته، بحث و تبادل نظر در زمینه فعالیت‌های انستیتو گوته و گشایش یک مدرسه آلمانی در تهران بود، اما خانم روت، سخنگوی این کمیسیون، به رادیو فردا می‌گوید در تمام ملاقات‌هایی که با مقامات ایرانی داشته مسئله وضعیت حقوق بشر ایران در مرکز گفت‌وگوها بوده است.

خانم روت می‌افزاید: «ما با آقای لاریجانی، رئیس مجلس ایران و برادر او که مسئول ستاد حقوق بشر قوه قضاییه است، همچنین با وزیر امور خارجه، گروه پارلمانی ایران و آلمان، بسیاری از نمایندگان مجلس، مسئولان دولتی و با کسانی که در زمینه فرهنگ و هنر و ادبیات و روزنامه‌نگاری فعالیت می‌کنند دیدار داشتیم. افزون بر این با آیت‌الله شیرازی نیز ملاقات کردیم. در این دیدارها به ویژه برای من مسئله وضعیت حقوق بشر ایران نقش اصلی را ایفا می‌کرد. من در هر گفت‌وگویی با مقامات نه فقط درباره وضعیت حقوق بشر درایران به طور عام صحبت کردم، بلکه قربانیان نقض حقوق بشر در ایران را با نام برشمردم.»

خانم روت پرسش‌هایی که در دیدار با مقامات ایرانی مطرح کرده را چنین بر می‌شمرد: «من گفتم چرا خانم ستوده که وکیلی سرشناس است در زندان به سر می‌برد؟ به چه دلیل فعالان اینترنتی در زندان هستند؟ چرا روحانیون نواندیش در زندان هستند؟ چرا این همه روزنامه‌نگار زندانی هستند؟ برای چه آزادی بیان و مطبوعات به شدت محدود شده است؟ چرا بهاییان تحت پیگرد قانونین قرار می‌گیرند؟ چرا با برگزاری مراسم و آیین‌های مذهبی آنها مخالفت می‌شود و چرا شمار زیادی از آنها در زندان هستند؟ برای چه دانشجویان محاکمه و محکوم می‌شوند و به زندان می‌افتند؟ با کسانی که در جریان جنبش سبز انسان‌های زیادی را کشتند و زخمی کردند چه کردید؟»

رئیس حزب سبزهای آلمان با تأکید بر اینکه ندا را فراموش نمی‌کند، معتقد است اگر ما ندا و دیگران را فراموش کنیم بار دیگر همین اتفاق خواهد افتاد.

کلادیا روت در مورد واکنش و پاسخ مسئولان حکومتی ایران به ویژه محمدجواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، به پرسش‌های هیئت آلمانی در زمنیه نقض گسترده حقوق بشر درایران، چنین توضیح می‌دهد: «لاریجانی از تفاوت نظر در مورد مسئله حقوق بشر میان ایران و آلمان صحبت کرد. من در مخالفت با او گفتم اصول حقوق بشر در تمام جهان معتبر و غیرقابل تفکیک است. به عنوان مثال حقوق زنان باید در ایران به همان اندازه معتبر باشد و به رسمیت شناخته شود که در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی. اما در جهانی بودن چهارچوب‌ها و اصول اولیه حقوق بشر تردیدی نیست و تمام کشورها موظفند آن را رعایت کنند و حکومتی مانند حکومت ایران نمی‌تواند بگوید ما تفسیر خودمان را از حقوق بشر داریم.»

کلادیا روت، رئیس حزب سبزهای آلمان در ادامه می‌گوید: «آقای لاریجانی پذیرفت مرا از وضعیت کسانی که نام و مشخصات آنها را در یک لیست بزرگ به او ارائه دادم قرار دهد. به او گفتم که ما نگران وضعیت و سرنوشت این افراد هستیم و می خواهیم بدانیم برای
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان