صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

زنان مطلقه و مشکلات ازدواج مجددآنها

23 آذر 1389

زن فردا: همان طور که در گزارش قبلی مطرح شد آنچه طلاق را به معضلی اجتماعی برای زنان بدل کرده، وجود پدیده تجرد ناخواسته دختران است که ناخودآگاه شانس ازدواج مجدد برای زنان مطلقه را کم می کند.

به گزارش«زن فردا» گرچه فارغ از نگاه سوء و آزار دهنده ای که برخی از مردان نسبت به زنان مطلقه دارند، بسیاری از زنان مجرد به واسطه ناتوانی در برخورد با مشکلات متعددشان و یا فشار اطرافیان مجبور به ازدواج مجدد می گردند.

در واقع این زنان به دلیل یدک کشیدن نام مطلقه با مشکلات عدیده ای مواجه اند، متاسفانه طبق آمارهای منتشر شده وجود نگاه مردسالارانه و تبعیض و تنگ‌نظری نسبت به زنان موجب شده که سی و نه درصد از زنان در پیدا کردن مسکن و اجاره آن و اسکان و اقامت در هتل‌ها و مهمانسراها با مشکل مواجه شوند که البته اغلب اینگونه زنان در وهله نخست با مشکلات اقتصادی تهیه مسکن نیز دست به گریبان هستند.

با این وجود نمی توان مشکلات و مسائلی را که زنان مطلقه با آن مواجه هستند را تنها در امور اقتصادی خلاصه کرد چراکه تحقیقات نشان می دهد این زنان با مشکلات دیگری مثل مزاحمت های همسر اول و یا محدودیت های اجتماعی و… دست وپنجه نرم می کنند.

دکتر صمدی راد در یکی از پژوهش های خود در این خصوص عنوان کرده که ۴۵ درصد زنان مطلقه از مزاحمت‌ها و مداخلات همسر قبلی خود ابراز ناراحتی کرده و از این بابت احساس سلب حقوق فردی و اجتماعی می‌کنند.

وی در ادامه می نویسد؛ آنها معتقدند که در صورت تصمیم به ازدواج مجدد همسر قبلی آنها با تحت فشار قرار دادن آنها از طریق عدم اجازه ملاقات با فرزندانشان و یا تهدید به باز پس گیری فرزندانشان ، برای آنها مزاحمت ایجاد کرده و اینگونه مداخلات در زندگی با همسر جدیدشان نیز ادامه پیدا می کند.

همچنین در یکی دیگر از پژوهش های صورت گرفته مشخص شده که ۷۰ درصد زنان مجرد از وجود باورهای غلط و قضاوت‌های تنگ‌نظرانه افراد جامعه نسبت به طلاق و زنان بیوه احساس بیگانگی، ناامنی و ناراحتی در روابط خود با دیگران می کنند به همین خاطر حتی از حضور در جمع فامیل نیز معذب هستند.

در تحقیق دیگری در همین زمینه تصریح می شود که ۵۵ درصد زنان سرپرست خانوار از طعنه‌ها و متلک‌های اهالی محل معذب بوده و حدود ۶۶ درصد در معرض انواع سوء‌نیت‌ها و آزارهای دیگران واقع شده و صدمه دیده‌اند که این موارد بازگوکننده میزان ناامنی عاطفی و تضییع حقوق فردی و اجتماعی زنان مجرد است، به گونه‌ای که ٨٧ درصد این زنان میزان امنیت اجتماعی خود را کم و یا هیچ می‌دانند .

مجید ابهری کارشناس علوم رفتاری در گفت و گو با زن فردا در خصوص زنان مطلقه از افزایش ۶برابری آمار زنان مطلقه در جامعه اظهار نگرانی کرده و بیان داشت: بر اساس آمارهای موجود هم اکنون یک میلیون مرد مطلق و ۶ میلیون زن مطلقه در کشور وجود دارد.

ابهری اظهار داشت: افزایش زمان مطلقه بودن و افزایش آمار دختران تحصیلکرده همراه با مشکلات اقتصادی و اشتغال در جامعه موجب کاهش ازدواج در کشور شده است.

وی ضمن اشاره به افزایش ورودی دختران به دانشگاه ها (۶۵ درصد) و گرایش کمتر پسران به تحصیلات گفت: بالا رفتن سطح تحصیلات عالی دختران میزان توقعات و مطالبات آنها را بالا برده و میل کمتری برای ازدواج با پسران کم سواد پیدا کرده اند که این نیاز به فرهنگ سازی دارد.

ابهری با
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان