صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

یک مدرسه‌ی دخترانه، این بار آن‌لاین و برای کارآفرینان

28 آذر 1389

دویچه وله : مدرسه‌ی آن‌لاین "خورشید" تلاش دارد تا از طریق ارایه دوره‌ها و دیگر خدمات آموزشی، آن دسته از زنان ایرانی را که دستی در کسب و کار دارند، یاری کند. شعار این مدرسه این است: «کارمند نباش، کارآفرین شو!»

لبخند به لب دارد و روسری به سر است. با چشم‌هایش که مژه‌های سیخ سیخ بلند دارند به مخاطب سایت زل زده است. بالای سرش نوشته شده که «می‌خوای رئیس خودت باشی؟» و در جوابش هم آمده: «در دوره‌های مدرسه خورشید، طرح کسب و کار خود را بنویس و معرفی کن!»

این نمای کارتونی بامزه‌ای‌ست از زنی‌ که می‌خواهد دیگر زنان - یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، زنان واقعی و نه کارتونی- را به عضویت در سایت "مدرسه خورشید" دعوت کند. این کارتون در صفحه‌ی اصلی سایت دیده می‌شود. با عضویت در این سایت و ثبت‌نام در دوره‌های آن‌لاین آن، زنان می‌توانند چند و چون کارآفرین شدن را بیاموزند.

شعار مدرسه‌ی "خورشید" هم همین است: «کارمند نباش، کارآفرین شو!» البته به گفته‌ی موسس این سایت، این دوره‌های آن‌لاین بیش‌تر به درد کسانی می‌خورد که خود درگیر راه‌اندازی کسب و کار خود هستند و «در واقع یک جور آموزش ضمن خدمت می‌تواند تلقی شود.»

مریم ابوفضلی، دانش‌آموخته‌ی توسعه‌ی اقتصادی در دانشگاه کلمبیا، موسس سایت مدرسه‌ی "خورشید" است. این سایت از یک سال پیش راه‌اندازی شد و اکنون بیش از هفت دوره‌ی آموزشی برگزار کرده که در آن‌ها هر بار حدود ۲۰ نفر از ایران شرکت آن‌لاین داشته‌اند.

موسس مدرسه‌ی "خورشید" می‌گوید: «من خیلی خوشحالم که اعلام کنم که اعضای سایت فقط از شهرهای نظیر تهران و اصفهان و ... نبوده‌اند. از ۷۳ شهر در ایران عضو داریم و لااقل از ۱۵ شهر − برای مثال از شهرهای استا‌ن‌هایی نظیر بلوچستان، کرمان و یزد− هم در دوره‌های‌مان شرکت کرده‌اند.»

از میان دوره‌های ارایه‌شده از سوی مدرسه‌ی خورشید می‌توان به دوره‌هایی نظیر "استراژی‌های عملی بازاریابی موفق در ایران"، "بازاریابی اینترنتی در ایران" و "دوره مقدماتی کارآفرینی( تدوین طرح کسب و کار) و ... اشاره کرد.

مدرسه‌ی "خورشید" پروفایل فیس‌بوک فعالی هم دارد که در آن به مطالب، کتاب‌های آن‌لاین و همچنین وبلاگ سایت لینک داده می‌شود. این صفحه نزدیک به هزار نفر عضو دارد.

زنان، جامعه‌ی هدف "خورشید"

«حدود سال ۱۲۳۰ خورشیدی، میرزاتقی‌خان امیرکبیر، تصمیم گرفت برای حل مشکلات عدیده اقتصادی و جبران خالی شدن خزانه مملکتی به حمایت از تولید داخلی و منع ورود بعضی اجناس خارجی بپردازد. وی از هنرمندان و صنعت‌گران ایرانی دعوت کرد تا با همت خود اجناس مورد نیاز را در داخل کشور تولید کنند. یکی از کسانی که به این دعوت پاسخ داد، زنی تهرانی به نام "خورشید خانم" بود.» این چیزی‌ست که در سایت مدرسه‌ی خورشید و در توضیح اسم این سایت آمده است.

در ادامه توضیح داده شده است که: «خورشید خانم در کارگاه کوچک خیاطی‌اش نمونه‌ای از زری‌دوزی لباس نظامیان را تهیه و نزد امیرکبیر برد. امیرکبیر با دیدن کیفیت بالای کار خورشید خانم از وی خواست تا تولید لباس نظامیان را برای مدت پنج سال به‌صورت انحصاری در دست بگیرد. بدین ترتیب، با درج این خبر به عنوان خبر مهم اقتصادی در روزنامه "وقایع‌الاتفاقیه" نام خورشید خانم به عنوان اولین زن کارآفرین در تاریخ معاصر ای
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان