صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

کاهش 8 ساله دوره باروری زنان/ نسل فعلی کنترل فرزند آوری را ادامه می دهد

30 آذر 1389

خبرگزاری مهر : دانشیار گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه در مدت 20 سال هشت سال از دوره فرزندآوری زنان کاسته شده گفت: پیش‌بینی می شود که این نسل فرزندآوری‌ خود را همانند نسل سالهای اخیر کنترل کرده و باروری در کشور روند کاهشی آرام خود را در سالهای آینده طی کند.

محمد جلال عباسی شوازی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: باید به کاهش سالهای فرزند آوری زنان در کشور توجه شود چرا که 50 درصد زنان در دهه 40 اولین فرزند خود را در 17 سالگی و آخرین را در 35 سالگی به دنیا آورده ‌اند اما در دهه 70 زنان اولین فرزند خود را در 20 سالگی و آخرین را در 30 سالگی به دنیا ‌آوردند.

وی با بیان اینکه میزان باروری کل در اکثر استانها پایینتر از سطح جانشینی است گفت: گیلان، مازندران و همدان باروری خیلی پایینی دارند و سیستان با 9 فرزند به طور متوسط بالاترین میزان باروری را در کشور دارد.

وی ادامه داد: از جمله دلایل کاهش باروری استمرار توسعه شهرنشینی و بالا رفتن سطح تحصیلات زنان است و حاملگی ناخواسته و باور فرهنگی نادرست که زنان باید زود ازدواج کنند و بلافاصله بچه دار شوند امروزه در ایران عمومیت ندارد.

عباسی شوازی در ادامه به تعیین کننده‌های باروری پایین اشاره کرد و بیان داشت: انقلاب بهداشت، باروری و تنظیم خانواده امکان کنترل و مدیریت فرزندآوری را به زوجین ارائه کرده و انقلاب صنعتی ریسک و هزینه های زندگی افراد را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه زنان تمایلی برای پذیرفتن ریسک ندارند و بیشتر به ادامه تحصیل می پردازند تصریح کرد: نابرابری جنسیتی نهادهای خانواده محور و فرد محور در برخی کشورها به باروری خیلی پایین منجر شده است.

وی در مورد عوامل تعیین کننده کاهش باروری گفت: از جمله این عوامل افزایش سن ازدواج و بالا رفتن درصد افراد ازدواج نکرده در سنین 15 تا 24 سال، اشاعه ایده بعد کوچک خانوار و کیفیت در مقابل کمیت فرزندان، تاخیر در تولد فرزند اول، فاصله طولانی فرزند اول و دوم و توقف فرزند آوری بعد از تولد دوم است.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان