صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زنان روستايي در مسير با سوادي

7 دی 1389

خبرگزاری فارس: معاون آموزشي سازمان نهضت سواد‌آموزي با بيان اينكه زنان روستايي در مسير با سوادي مردان را پشت سر گذاشتند، گفت: اختلاف درصد باسوادي زنان و مردان به حدي كاهش پيدا كرده است كه امروز مشكل ما زنان نيستند و ما مانده‌ايم تا با مردان بيسواد چه كنيم.

محمد مهديزاده اظهار داشت: رشد سواد‌آموزي در كشور روند مثبتي داشت و اختلاف درصد باسوادي در شهرها و روستاها و در ميان زنان و مردان به شدت كاهش يافته است؛ بيسوادان در دوران قبل از انقلاب بيشتر در روستاها بودند ولي هم‌اكنون مناطق شهري و روستايي تفاوت چشمگيري به لحاظ اختلاف ميزان باسوادي ندارند.

وي در ادامه افزود: اختلاف سواد ميان مناطق شهري و روستايي در سال 55، 9/34 درصد بود كه الان به 7/13 درصد رسيده است كه اين امر با تلاش بسيار امكان‌پذير شده است؛ اختلاف درصد باسوادي زنان و مردان به حدي كاهش پيدا كرده است كه امروز مشكل ما زنان نيستند و ما مانده‌ايم تا با مردان بيسواد چه كنيم در خيلي از روستاها با سوادي زنان پايان يافته است ولي به دليل وجود مردان بيسواد نمي‌توانيم جشن باسوادي را برگزار كنيم.

مهديزاده با بيان اينكه سازمان نهضت سواد‌آموزي در زمينه زنان موفقيت فوق العاده‌اي داشته است، عنوان كرد: چند سال گذشته فردي ايراني كه در يكي از دانشگاه‌هاي آمريكا تدريس مي‌كرد در‌خواست حضور در ايران و بررسي جهش بي‌نظير كشور در كاهش اختلاف جنسيت و باسوادي را داشت.

وي تصريح كرد: در اوايل انقلاب درصد بيسوادي در كشور زياد بود اما پراكندگي بيسوادي نداشتيم ولي هم‌اكنون پراكندگي بيسوادان در كشور زياد شده است و بايد آنها را نفر به نفر پيدا كنيم همچنين اجازه الزام افراد را براي شركت در دوره‌هاي سواد‌آموزي نداريم.

مهديزاده گفت: در سال گذشته و امسال در حدود يك ميليون سواد‌آموز جذب را كرده‌ايم كه در گذشته از هر 100 نفر 52 نفر بيسواد بودند اما هم‌اكنون اين رقم به 15 نفر رسيده است.

معاون آموزشي سازمان نهضت سواد‌آموزي خاطر نشان كرد: سرعت رشد تأمين عدالت جنسيتي در ايران جزء بي نظيرهاي جهان است، قبل از انقلاب در كشور ميزان باسوادي 48 درصد بود ولي هم‌اكنون طبق سرشماري سال 85 نرخ با سوادي در كشور 85 درصد است.

وي با اشاره به اينكه هنوز تعداد 5/2 بيسواد زير 50 سال در كشور داريم، ‌تصريح كرد: در پايگاه اطلاعاتي سازمان نهضت سواد آموزي، اطلاعات اسمي تمام بيسوادان كشور را حتي در دوره ‌افتاد‌ه‌ترين نقاط جمع‌آوري كرده‌ايم؛ بيشترين جمعيت زير پوشش سواد‌آموزي افراد زير 50 سال هستند كه بيش از 5/95 درصد از سواد آموزان را تشكيل مي‌دهند.

مهديزاده ادامه داد: بازماندگي از تحصيل مشكل نظام آموزشي كشور است همچنين دلايل گوناگوني از جمله فقر اقتصادي، مشكلات اجتماعي و خانوادگي باعث مي‌شود تا عده زيادي از افراد ترك تحصيل كنند كه اين مشكل در حيطه كاري نهضت سواد آموزي نيست كه آن را حل كند؛ افرادي كه هنوز بيسواد هستند و حداقل تا پايه سوم ابتدايي درس نخوانده‌اند جزء اهداف كمي نهضت سواد‌آموزي هستند و از امسال اطلاعات اسمي آنها را به طور كامل داريم كه مشخصات آنها در اختيار آموزشياران قرار مي‌گيرد و آنها روستا به روستا به سراغ افراد بيسواد براي جذبشان به دوره‌هاي سوادآموزي مي‌روند.

معاون آموزشي سازمان نهضت سواد‌آموزي
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان