صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

پسران3برابر دختران به لکنت زبان مبتلا می‌شوند

11 دی 1389

فارس: دبیر انجمن روانپزشکان کودک و نوجوان ایران گفت: پسران سه برابر دختران به لکنت زبان مبتلا می‌شوند که این بیماری معمولاً بین سن۲ تا ۷ سالگی شروع می‌شود که اوج آن ۳ تا ۴ سالگی است.

فریبا عربگل با بیان اینکه در لکنت زبان سلیس و روان‌بودن تکلم از بین می‌رود اظهار داشت: در این عارضه شخص فکر می‌کند روی گفتار خود تسلط و کنترل لازم را ندارد و در نتیجه دچار واکنش‌های رفتاری و عاطفی می‌شود و ممکن است صداها بلوک شوند و کودک بخواهد حرف بزند ولی صدایی از گلویش خارج نشود و در نتیجه سکوت و یا وقفه‌ای در کلام رخ دهد.

وی افزود: ممکن است تکلم با مکث‌های طولانی، تکرار یک حرف مثل گُ، گِ، گل یا یک سیلاب یا طولانی‌شدن و کش‌آمدن یک حرف مثل م، م، م، م، مریض، خود را نشان دهد و ممکن است تلاش‌های رفتاری زیادی در زمان تکلم کودک مانند پلک‌زدن، تکان‌دادن دست‌ها و سر و اداهای خاص روی صورت دیده شود.

عربگل تصریح کرد: گرچه گاهی کودکان طبیعی نیز دچار عدم روانی گفتار می‌شوند ولی این ناروانی کلام گذراست و در واحدهای بزرگتر زبانی مثلاً در سطح کلمه، عبارت و یا جمله رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه شیوع این عارضه درکشور یک درصداست افزود: این بیماری معمولاً بین سن ۷-۲ سالگی شروع می‌شود که اوج آن ۴-۳ سالگی است اما این اختلال معمولاً در دوره نوجوانی رو به بهبود می‌گذارد و شیوع آن کاهش می‌یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: لکنت زبان در پسران شایع تر از دختران است و پسران سه برابر دختران به این بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین نسبت مرد به زن با افزایش سن افزایش می‌یابد که این نشان‌دهنده درجه بهبودی بیشتر در دختران است
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان