صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نیمی از زنان معتاد شوهران معتاد دارند

12 دی 1389

خبرگزاری مهر: عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه در حدود نیمی از زنان معتاد شوهرانی معتاد دارند گفت: تحقیقات نشان می دهد صد در صد زنان معتاد توسط بستگان خود به اعتیاد تشویق شده اند.

سعید مدنی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اگرچه شروع و شیوع اعتیاد عموماً در مردان بیشتر از زنان است ولی در برخی کشورها این شکاف در حال کاهش است افزود: اعتیاد در زنان و مردان، از جهت الگو نیز تفاوتهای زیادی دارد به طور نمونه حتمال مصرف مواد در میان زنان کمتر از مردان است.

وی ادامه داد: از جهت خدمات و مداخلات پس از اعتیاد نیز زنان سخت‌ تر به درمان پاسخ می‌دهند که این امر به مسائل فیزیولوژیکی مرتبط است به‌ همین‌ دلیل هزینه درمان اعتیاد زنان خیلی بیشتر از هزینه درمان مردان است. از سوی دیگر مردانی که اعتیاد خود را ترک می‌کنند به شدت مورد حمایت همسران خود قرار می‌گیرند ولی در مورد زنان این‌ گونه نیست.

عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به تفاوتهای جنسیتی در علت‌ ابتلا به اعتیاد گفت: شروع اعتیاد در زنان به‌ دلیل تأثیرپذیری از روابط با افراد دوست و آشنا است. مصرف مواد مخدر،‌ معمولاً از طریق یکی از نزدیکان توصیه می شود ولی این عامل در زنان جدی‌ تر از مردان است.

وی با بیان اینکه در حدود نیمی از زنان معتاد شوهرانی معتاد دارند گفت: به دلیل ‌اینکه زنان بیشتر از مردان در معرض خشونت قرار می‌گیرند بیشتر به سمت مواد گرایش پیدا می کنند. اختلالات روانی در زنان، حدود دو برابر مردان است. شیوع اختلالات روانی نیز در زنان حدود 24 درصد است و در مقابل 11 تا 12 درصد مردان دچار اختلالات روانی هستند.

مدنی اظهار داشت: زنان در گذشته مصرف کننده مواد مخدر به ویژه تریاک بودند و معمولاً تریاک را به عنوان دارو استفاده می‌کردند. در دبیرستانهای تهران، دخترانی مشاهده شده‌اند که سیگار حشیش‌دار مصرف می‌کنند و این امر بیان‌گر این است که الگویی که در آن، مواد مخدر نقش درمانی داشت تغییر کرده است.

وی ادامه داد: تا اواخر دوره پهلوی مسئله اعتیاد زنان جدی نبود و سهم زنان از معتادان جامعه ناچیز بود گفت: در آن زمان، سهم زنان در جرایم نیز پایین بوده و مهمترین جرم آنها اعمال منافی عفت بود. بر اساس آمار، هرچه سهم زنان از جرایم بیشتر می‌شود، سهم آنها از مواد مخدر نیز افزایش می‌یابد. در مطالعه‌ای که در سال 80 انجام شد، زنان 16 درصد جرائم را به خود اختصاص داده‌اند که این در اوایل انقلاب حدود سه تا چهار درصد بود.

این پژوهشگر اجتماعی گفت: مطالعه‌ای در سال 79، تصویری از وضعیت اعتیاد در ایران ارائه داد که در آن 6/6 درصد زنان مصرف کننده مواد هستند. البته این آمار در تهران، 3/13 و در کرمان 12 درصد بود و بیشتر معتادان به جنبه دارویی مواد مخدر توجه داشتند.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر با مطرح شدن مواد صنعتی، سهم زنان نیز در مصرف مواد بیشتر شده است اظهار داشت: بر اساس گزارش سازمان زندانها در سال 83، 42 درصد زنان زندانی معتاد هستند. مشکلی که در مورد زنان زندانی وجود داشت این بود که مصرف به صورت تزریقی انجام می شد و آنها از سرنگهای مشترک استفاده می‌کردند.

مدنی افزود: در شیراز، در سال 84 از یک نمونه آماری، آمار زنان معتاد 18 درصد بود. د
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان