صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

افزایش سختگیری بر دانشجویان و تشدید تفکیک جنسیتی برخی دروس در دانشگاه فردوسی مشهد

15 دی 1389

کمپین بین المللی حقوق بشر: کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مطلع شده است که با شروع نیمسال جدید تحصیلی و زمان انتخاب واحد، علاوه بر افزایش سختگیری های انضباطی معاونت آموزشی دانشکده ی مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد،بیش از ۴۹ درس از دروس عمومی و آزمایشگاه را به صورت تفکیک شده ارائه کرده است که به گفته برخی دانشجویان در ده سال گذشته بی سابقه بوده است.

از خرداد ۸۸ تا کنون سختگیری های انضباطی بر دانشجویان، خصوصا دختران دانشجو روز به روز افزایش داشته که در موارد گزارش شده ی بسیاری با توهین و تحقیرنیز همراه بوده است.کمیته انضباطی که ریاست آن به عهده فردی به نام حسام قپانچی است نیز با تذکر و اخطارهای کتبی و در پاره ای اوقات صدور احکام محرومیت از تحصیل برای خانم هایی که به گفته ی مسوولین حراست و انتظامات پوشش زننده و غیراسلامی داشته اند علاوه بر محدودیت هایی که برانجمن های دانشجویی و فعالیتهای سیاسی دانشجویان بر سنگینی فضای امنیتی افزوده است. سال گذشته چندین دانشجوی مهندسی صنایع این دانشگاه به خاطر شرکت در اردوی مختلط ،روز جمعه و در خارج از شهر به محرومیت از تحصیل محکوم شدند در حالی که آیین نامه انضباطی اشاره ای به منع قانونی برگزاری و یا حتی شرکت در اردوهای مختلط نشده است چه برسد به اینکه اردوی مذکور روز جمعه و خارج از دانشگاه برگزار شده بود.

همچنین در طول سه ترم گذشته ی تحصیلی، بیش از ۱۵ حکم انضباطی به خاطر عدم رعایت حجاب دانشجویان دختر صادر شده است و خودروهای گشت زنی حراست و انتظامات نیز با تذکرات و تهدیدهای پی در پی و مدام،اقدام به تهیه لیستهای بلند بالا جهت ارائه به کمیته انضباطی می نمایند. به گفته دانشجویان عاشوری، ریاست کل دانشگاه و طهمورث پور معاونت دانشجویی نقش مهمی در وضعیت جدید دانشجویان دارند. پیش از این برخی از دانشجویان به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته بودند که احاطه نیروهای امنیتی و عوامل نزدیک به آنها در دانشگاه عملا فضای هر گونه فعالیت سیاسی که ممکن است مورد پسند دولت نباشد را از بین برده است و به ایجاد فضای رعب و وحشت که هر گونه فعالیتی می تواند موجب اخراج و یا حتی بازداشت دانشجویان شود دامن زده است. به گفته دانشجویان مسوولین دانشگاه عملا در مورد نفوذ عوامل اطلاعاتی نه تنها اقدامی نمی کنند بلکه در همراهی کامل با آنها عمل می کنند.

سال گذشته قریب به ۵۰ حکم انضباطی اعم از توبیخ کتبی، تذکر کتبی، محرومیت از تحصیل و اخراج از دانشگاه در ارتباط با اعتراضات سیاسی پس از انتخابات سال گذشته و تجمعات ۱۳ آبان، ۱۶ آذر و گرامیداشت آیت الله منتظری، از طرف کمیته انضباطی صادر شد. به علاوه چندین تن از دست اندرکاران نشریات دانشجویی منتقد نیز با احکام محرومیت از تحصیل مواجه شدند و نشریات دانشجوی منتقد ژاژ، ریشه، شب تاب و سیمیا توقیف شدند.تعدادی از دانشجویان نیز در ازمون کارشناسی ارشد ستاره دار شدند.

اعمال تفکیک جنسیتی در ۴۹ درس دانشکده مهندسی اعمال می شود. ترم گذشته تفکیک جنسیتی در تعدادی از دروس پایه از قبیل ریاضی عمومی و فیزیک اعمال شده بود اما در این نیمسال شاهد حجم وسیعی از دروس تخصصی مهندسی نیز اضافه شده است. حسین نوعی رئیس دانشکده مهندسی و علیرضا سیدین معاون اموزشی این دانشکده هستند دروس یاد شده به شرح زیر است:

ز
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان