صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نسل جديد، به فرزندكمتر، برابري جنسيتي و طلاق آسان فكر مي‌كند

18 دی 1389

ايلنا: يك استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران در همايش ملي آينده پژوهي مسائل خانواده در ايران كه صبح امروز در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد با اشاره به اينكه بيش از 30 سال است در حوزه خانواده كار پژوهشي كرده است گفت: نكاتي كه مطرح مي‌شود معطوف به داده‌هايي است كه در تحقيقات وي به دست آمده است.
به گزارش خبرنگار ايلنا،‌دكتر تقي آزاد ارمكي با اشاره به اينكه موضوع سخنراني او آينده خانواده ايراني با كارگزاري نسل است گفت: آينده خانواده ايراني معطوف به چيزهاي مختلفي است كه اينجا تنها به يك قسمت آن اشاره مي‌شود و به اين معنا نيست كه ارتباط خانواده با دين، رسانه و غيره ناديده گرفته شود بلكه اينجا تمركز در كارگزاري نسل است.

او با بيان اين سوال كه اساساً جامعه ايراني چيست و چه سرنوشتي دارد و در آينده كجا است؟، گفت: فرض من بر اين است كه جامعه ايراني جامعه‌اي مدرن است و ما ايراني مدرن را در پيش داريم كه در جامعه جهاني زيست مي‌كند و اصلي‌ترين عنصر در آن عنصر خانواده است كه همراه با جامعه دچار تحولات بنيادي مي‌شود.

اين استاد دانشگاه،‌با اشاره به اينكه يكي از مشكلات خانواده ايراني چالشي بودن آن است گفت: آن چيزي كه در اين خانواده مناقشه مي‌سازد نسل است.

او با اشاره به اينكه در مطالعه امروز و فرداي ايران 3 روش وجود دارد گفت: جامعه در ديروز ريسك مي‌كند و فردا را مي‌سازد و اگر اين قاعده را بپذيريم آينده ما امروز ساخته مي‌شود. ما بيش از آنكه به سه علل مختلف توجه كنيم به نتايج آن توجه مي‌كنيم.

آزادارمكي، با اشاره به اينكه جامعه‌شناسان بيش از آنكه به مسائل بزرگ توجه كنند به مسائل ريز توجه مي‌كنند درباره روش سوم آينده‌نگري گفت: براي مثال ما هر روز در روزنامه‌ها مي‌خوانيم كه يك زن همسرش را كشت، فرزنداني پدرشان را كشتند و اخباري از اين قبيل كه اين جزييات براي جامعه‌شناسان بسيار مهم است و مي‌تواند به آنها نشان دهد كه در آينده ما به كجامي‌رويم.

به گزارش خبرنگار ايلنا، او با اشاره به اينكه با جمع‌بندي آنچه كه امروز داريم مي‌توانيم آينده را پيش‌بيني كنيم گفت: براي مردم ايران زندگي مهم‌ شده است، ارزش‌هاي طبقه متوسط ارزش‌هاي مهمي است، 80 درصد مردم ايران خصوصاً در نسل دوم و سوم به فرزند كم فكر مي‌كنند درحالي كه اين همان جامعه‌اي است كه 8 الي 9 فرزند در يك اتاق كوچك زندگي مي‌كردند، طلاق پديده‌اي ساده شده است و اهميت ازدواج در حال كاهش است، سهولت در روابط جنسي خارج از خانواده و برابر جنسيتي كه قوانين خوبي براي آن در حال تصويب است شواهد ريزي است كه از آنها مي‌توان آينده جامعه را پيش‌بيني كرد.

او با جمع‌بندي آنچه گفته شد گفت: مي‌توان صداي اتفاق بزرگي را شنيد كه در آينده با تفاوت نسل‌ها گره مي‌خورد.
آزادارمكي، با اشاره به اينكه جامعه ايراني شامل پيران، ميان‌سالان و جوانان است گفت: درحال حاضر خانواده ايراني با كارگذاري ميان‌سالان زندگي مي‌كند، ميانسالان هستند كه غصه پيران را مي‌خورند و از جوانان مراقبت مي‌كنند.
او تاكيد كرد: 20 سال ديگر ميان‌سالان پير مي‌شوند آنها تجربه‌ تلخي از ميان‌ساليشان دارند و برنامه‌اي هم براي كهن‌ساليشان وجود ندارد در واقع نسل مياني ايران امروزه به راحتي دوره گذار خود را به كهن‌سالي
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان