صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

رمان مشترك سه نويسنده‌ي زن رونمايي شد

21 دی 1389

ایسنا : به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مراسم رونمايي از رمان «علائم حياتي يك زن» نوشته‌ي مشترك فرزانه كرم‌پور، مهناز رونقي و لادن نيكنام كه در انتشارات ققنوس برپا شد، مهناز رونقي با اشاره به اين‌كه رمان «علائم حياتي يك زن» دغدغه‌ي سه نويسنده بوده است كه مي‌خواستند در كنار هم حرف‌هايي بزنند، اظهار كرد: با گذشت زمان، رمان شكل اصلي خود را پيدا كرد.

او افزود: شخصيت‌هاي داستان متناسب با روحيات نويسنده‌ها انتخاب شدند و به ساختار ذهني هر كدام از نويسندگان مربوط مي‌شدند و به نوعي شخصيت‌ها هر طوري كه هر راوي مي‌توانست بهتر روايت كند، به او تعلق مي‌گرفتند.

رونقي در ادامه گفت: به مرور زمان، راوي‌هاي قصه زنده و جدا از ما قرار گرفتند و خودشان تصميم گرفتند چه كار كنند.

او با ابراز خرسندي از نگارش اين رمان، عنوان كرد: تجربه‌ي خوبي بود كه به واسطه‌ي آن ما سه نويسنده توانستيم ساعت‌ها گفت‌وگو و بحث كنيم. در اين كتاب هر سه از خودمان دست كشيديم و من يك بخش كامل 80 - 90صفحه‌يي را به توصيه‌ي دو نويسنده‌ي ديگر كتاب حذف كردم.

رونقي در پايان تأكيد كرد: درست است كه شخصيت‌ها مجزا هستند؛ اما ثمره‌ي ‌كار هر سه نويسنده‌اند.

لادن نيكنام نيز با اشاره به اين‌كه روند نگارش رمان به گونه‌اي نبوده است كه تقسيم شخصيت شود، اظهار كرد: ما بر اساس اتفاقي كه در ذهن‌مان شكل مي‌گرفت، شخصيت‌ها را مي‌نوشتيم و بعد به اين نتيجه مي‌رسيديم كه كدام نقش به درد چه كسي مي‌خورد و نزديك دو سال به اين تغييرات ادامه مي‌داديم.

فرزانه كرم‌پور هم در ادامه‌ي اين نشست، گفت: نوشتن رمان را شروع كردم و بعد از آن فكر كردم اين رمان را مي‌شود به صورت مشترك نوشت و از آن‌جا كه مهناز رونقي و لادن نيكنام را از مدت‌ها پيش مي‌شناختم؛ به آن‌ها پيشنهاد نوشتن رمان به صورت مشترك را دادم و آن‌ها نيز استقبال كردند.

او افزود: هر كدام از ما سه نفر بنا بر روحيه‌ي خود، شخصيتي را كه دوست داشتيم، انتخاب و شروع به نوشتن كرديم.

كرم‌پور درباره‌ي شيوه نگارش اين كتاب به صورت مشترك با دو نويسنده‌ي ديگر، اظهار كرد: در هنگام نوشتن كتاب هر دو هفته يك بار بخش‌هايي را كه نوشته بوديم، براي يكديگر مي‌خوانديم و نوشته‌ها را نقد مي‌كرديم و سپس براي روند داستان تصميم‌گيري كلي مي‌شد.

او در ادامه عنوان كرد: هر كدام از نويسندگان اين رمان در خلوت نويسندگي‌اش بخش‌هاي مربوط به خود را مطابق سليقه و روحيه‌اش مي‌نوشت و در نوع نگارش يكديگر دخالت نمي‌كرديم.

اين داستان‌نويس با اشاره به اين‌كه در ابتدا يك معماري كلي از قصه‌ي رمان داشته است، گفت: پايان‌بندي رمان از ابتدا مشخص نبود و به مرور زمان، خط داستاني آن شكل گرفت.

همچنين لادن نيكنام با بيان اين‌كه تجربه‌ي اين‌گونه رمان‌نويسي در غرب وجود نداشته و يا به اين شكل نبوده است، گفت: بيش‌ترين انرژي ما صرف ستينگ شخصيت‌ها شد و مهم‌ترين چيزي كه به آن دقت مي‌كرديم، لحن و ديالوگ‌هايي بود كه شخصيت‌هاي قصه با هم داشتند.

فرزانه كرم‌پور نيز در پايان مراسم رونمايي از رمان «علائم حياتي يك زن» گفت: در حال نگارش مشترك كتاب ديگري در فضايي كاملا متفاوت با فضاي كتاب «علائم حياتي يك زن» هستيم كه سه ماه است كار آن را شروع كرده‌ايم.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان