صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

اتهامات و ابهامات خبر محکومیت نسرین ستوده در گفتگو با رضا خندان

23 دی 1389

تغییر برای برابری - پس از انتشار خبر محکومیت نسرین ستوده، و ابهاماتی که در خبر مشاهده می شد در گفتگویی با رضا خندان، همسر نسرین ستوده درباره این حکم و جزئیات بیشتر آن پرسش هایی را مطرح کردید که می خوانید :

 آقای خندان در مورد اتهامات خانم ستوده پرسش های زیادی مطرح هست. پیشتر اعلام شده بود که ایشان به اقدام عليه امنيت ملي، تباني و تبليغ عليه نظام و عضويت در كانون مدافعان حقوق بشر متهم شده اند اما بعد در خبر کمیته گزارشگران حقوق بشر خواندیم که اتهام تظاهر به بی حجابی هم به اتهامات ایشان افزوده شده است و اتهام عضویت در کانون حذف شده است . ممکن است بگویید اتهام دقیق خانم ستوده چیست؟

متاسفانه در انتشار خبر بی دقتی شده بود و قرار شد آن را تصحیح کنند. دادگاه مربوط به حجاب نسرين اصلا برگزار نشده كه حكم داده شود. آن جلسه‌اي هم كه گذاشته بودند به دليل اعتراض نسرين و وكيلش برگزار نشد.چون از نظر آنها دادگاه امنیت صلاحیت رسیدگی به اتهام مربوط به حجاب را نداشت و این کار از وظایف دادگاه عمومی است. به گفته وکلای ایشان حتی اگر نسرین در دادگاه عمومی متهم شناخته شود، جزای نقدی دارد که بین 50 تا 100 هزار تومان است. این را هم محض اطلاع شمابگویم که گویا آیت الله خمینی هم دراین زمینه فتوایی دارند که اگر تصویر بدون حجاب زنی را افرادی ببینند که او را نمی شناسند منع شرعی ندارد. بنابراین آنچه در مورد محکومیت نسرین به دلیل خجاب در خبرها ذکر شده درست نیست.

محكوميت نسرین به خاطر سه اتهام اقدام عليه امنيت ملي، تباني و تبليغ عليه نظام و عضويت در كانون مدافعان حقوق بشر صادر شده است که جمعا 11 سال است. 20 سال محرومیت از وکالت و 20 سال ممنوع الخروجی. این 20 سال هم پس از اتمام دوره بازداشت ایشان شروع خواهد شد.

 بنابراین درمورد اتهامات خانم ستوده ، حداکثر مجازات را برای ایشان منظور کرده اند . درست است؟

بله . 5 سال برای اقدام علیه امنیت ملی، 1 سال برای تبانی و تبلیغ علیه نظام، و 5 سال برای عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر. اگرمجازات حداکثری را نمی دادند نمی توانستند مجازات تکمیلی را بدهند. برای همین حداکثر مجازات را دادند.

 مصداقی که برای این اتهامات ذکر می کردند چه بود ؟

 برای خود ما هم تعجب آور بود. غیراز عضویت در کانون مدافعان، در مورد دو اتهام اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام، دیگر هرچه وکلا می‌پرسیدند تنها مصاحبه های نسرین ذکر می‌شد. حتی یکی از وکلای پرونده پرسید خب فرض بگیریم یکی از اتهامات به خاطر مصاحبه‌هایش بوده، اتهام دیگر برای چیست؟ پاسخ دقیقی ذکر نمی‌شد. و مجددا به مصاحبه‌ها اشاره مي‌کردند. حتی در مصاحبه‌ها هم جمله‌ای ناجور نیافته بودند که مصداق اقدام علیه امنیت ملی یا تبلیغ علیه نظام باشد. به یک مورد اشاره کردند که در پیام نسرین خطاب به كميته حقوق بشر ايتاليا بود و در آن گفته بود که "ما از جامعه مدني ايتاليا می‌خواهیم كه ما را در زمینه ارتقاي حقوق بشر یاری کنند". می گفتند این جمله بوی تبانی می‌دهد. و در واقع این بدترین جمله ای بود که در میان صحبت های نسرین پیدا کرده بودند.

 یعنی دادگاه اعلام کرد که مصاحبه کردن برای وکلا جرم است ؟

نه این را هم نگفتند. مسئله ظاهرا اين بود كه اعلام مي‌كردند كه شما زياد با رسانه‌هاي خارجي صحبت مي كرديد پس لابد با آنها تباني كر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان