صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نگرش عزت مدارانه به خود، علت اصلي تاخير در ازدواج دختران است

27 دی 1389

ایسنا : يك جامعه شناس تاكيد كرد: تلاش‌هاي اجرايي براي جلوگيري از ادامه روند تاخير در ازدواج جوانان، تنها زماني موفق است كه مسوولان درك درستي از چرايي به وجود آمدن شرايط موجود و انگيزه‌هاي فرهنگي جوانان در اين زمينه داشته باشند.

دكتر سيد حسن حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار «جوانان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تاكيد بر اينكه علت اصلي تاخير در ازدواج دختران، نگرش عزت‌مدارانه آنها به خود است، در اين باره توضيح داد: روي آوردن زنان به تحصيلات و كسب تخصص به منظور برخورداري از درآمد و كسب استقلال در شرايط فعلي، مهم‌ترين عامل تاخير در ازدواج دختران محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينكه از آنجا كه در قانون مدني، مرد به عنوان نان‌آور و تامين كننده معاش خانواده شناخته شده و زن در قبال دريافت نفقه مكلف به تمكين شناخته شده است، تصريح كرد: سوء استفاده‌هاي برخي مردان از اين قانون و تحقير جايگاه زنان، سبب ايجاد رقابت سالمي ميان زنان و مردان به منظور برخورداري از درآمد و جايگاه اجتماعي شده است.

حسيني ضمن مثبت ارزيابي كردن اين رقابت و محترم شمردن انگيزه خودكفايي زنان از حضور در اين رقابت، تاكيد كرد: روند به وجود آمده در زمينه تاخير در ازدواج طبيعي است.

وي با تاكيد بر اين كه بايد موقعيت و جايگاه زنان در جامعه براي مردان تفهيم شود، اظهار كرد: استمرار نگرش ناصحيح مردان به جايگاه زنان، مي‌تواند تاخير در ازدواج را تشديد كند.

اين استاديار دانشگاه تهران با اشاره به تحولات سال‌هاي اخير در ساختار جامعه، يادآور شد: 35 سال قبل، تنها 35 درصد جامعه شهرنشين و مابقي روستانشين بودند، در حالي كه هم‌اكنون اين نسبت برعكس شده است.

وي به اقتضائات خاص زندگي شهري و هزينه‌هاي تحميل شده ناشي از آن اشاره و تصريح كرد: تامين نيازهاي اقتصادي در زندگي شهرنشيني، آغاز زندگي مشترك براي پسران را نيز دشوار كرده و موجب تاخير در ازدواج آنها شده است.

حسيني نقش عوامل اقتصادي در افزايش سن ازدواج را نيز بسيار موثر دانست و اظهار كرد: تشكيل يك زندگي مشترك، نيازمند تامين مسكن و درآمد كافي ماهانه است و هيچ چيز نمي‌تواند جايگزين اين پارامترها براي آغاز زندگي مشترك شود.

وي پيش بيني كمك عام دولت به جواناني كه اقدام به ازدواج مي‌كنند را راه حل مناسبي براي برطرف شدن عوامل اقتصادي تاخير در ازدواج برشمرد و اضافه كرد: كشورهاي توسعه يافته همچون فرانسه با بهره‌گيري از اين روش، موجب تسهيل ازدواج جوانان شده‌ است.

اين جامعه شناس در ادامه گفت‌وگوي خود با ايسنا، در تحليل انواع تجرد تصريح كرد: گروهي از مجردها هرگز ازدواج نكرده‌اند، در حالي كه گروه ديگر تجربه ازدواج دارند كه يا همسر خود را بر اثر فوت طبيعي از دست داده‌اند و يا اين كه از وي جدا شده‌اند.

وي با بيان اينكه عموما زندگي مجردانه در گروه اول انتخابي است، افزود: معمولا تجرد براي كساني كه همسر خود را بر اثر فوت از دست داده‌اند، برخي آسيب‌هاي فردي را به دنبال دارد.

حسيني با اشاره به اينكه چالش تجرد در اغلب افراد هرگز ازدواج نكرده‌اي كه امكان ازدواج براي آنها فراهم نبوده است با برنامه‌ريزي كلان براي رفع موانع اقتصادي و فرهنگي مي‌تواند برطرف شود، در عين حال تاكيد كرد: زندگي مجردي براي برخي گروه‌ها يك انتخاب فردي است كه نمي‌ت
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان