صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      مشق هفته....  
 

خشونت علیه زنان / ترجمه سحر مفخم

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: «89 کشور دارای قوانینی بازدارنده در رابطه با خشونت خانگی هستند و تعداد کشورهایی که برنامه هایی عملی و ملی برای این موضوع در نظر گرفته اند نیز رو به افزایش گذاشته است. تجاوز زناشویی به عنوان یک جرم قابل تعقیب در 104 کشور دنیا به رسمیت شناخته می شود.» این بخشی از گزارشی است با عنوان «خشونت علیه زنان» که از سوی سازمان ملل متحد منتشر و توسط سحر مفخم برای ویژه نامه مدرسه، به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان ترجمه شده است:

خشونت علیه زنان و دختران، یکی از متداول ترین موارد نقض حقوق بشر است که انواع خشونت های فیزیکی (جسمانی)، جنسی، اقتصادی و روحی و روانی را در بر می گیرد. این خشونت روزمره و متداول در هر سن، نژاد، فرهنگ، وضعیت مالی و نیز در هر کشور و منطقه جغرافیایی ممکن است اتفاق بیفتد. خشونت علیه زنان هیچگاه به فضاهای خاص و یا به چارچوب های معین و ازپیش مشخص شده ای محدود و مشروط نبوده است و در همه محیط ها و فضاها از جمله: در خانه یا در خیابان، در مدرسه یا محل کار، زمینهای کشاورزی، اردوگاههای پناهندگان و یا در طی در گیریهای سیاسی و بحرانهای منطقه ای / کشوری می تواند صورت پذیرد و به شکل های بسیار گوناگون خودش را نمودار سازد از شکل های شایع آن: خشونت خانگی و جنسی گرفته تا آداب و سنن خطرناک اجتماعی، خشونت های دوران بارداری، قتل های ناموسی و دیگر شکل های پنهان و آشکار که متأسفانه هر کدام شان به طور سیستماتیک در مرگ روحی یا جسمی زنان نقش فعالی دارند.

ابزارهای حقوقی منطقه ای و بین المللی، کشورها را ملزم می کنند که در مقابل خشونت علیه زنان و دختران اقدامات پیشگیرانه، ریشه کن کننده، و نیز قوانین کیفری مناسبی را در نظر بگیرند. کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنانCEDAW کشورهای طرف امضای این کنوانسیون را ملزم می کند که تمام سعی و تلاش خود را نسبت به پایان بخشیدن به خشونت های متداول علیه زنان به کار بندند با این حال اما ادامۀ خشونت رو به گسترش علیه زنان و دختران نشان می دهد که وضعیت این بیماری همه گیر جهانی نسبتاَ نگران کننده است و هنوز که هنوز است با همه تعهدات لازم سیاسی و منابع موجود به طور شایسته و بایسته ای با این پدیده برخورد نشده است.

سطوح جهانی نشان می دهد که از هر ده زن، شش زن در طول زندگی خود مورد خشونت فیزیکی یا جنسی قرار می گیرد. نتیجه یک بررسی از سازمان جهانی بهداشت بر روی 24000 نفر از زنان در 10 کشور دنیا نشان می دهد که شیوع خشونت های جنسی یا فیزیکی از طرف شریک زندگی زنان، بین 15 درصد در منطق شهری ژاپن تا 71 درصد در مناطق روستایی اتیوپی در تغییر است و در بیشتر مناطق درصدی بین 30 تا 60 را نشان می دهد .

خشونت علیه زنان و دختران پیامدهای بسیار گسترده ای دارد : از آسیب رساندن به کانون خانواده ها بگیرید تا آسیب رساندن به جوامع بزرگتر. دلیل عمده مرگ و میر و یا از کار افتادگی و معلولیت زنان بین سنین 16 تا 44 سال خشونت های اعمال شده علیه آنها می باشد. در سال 1994 در یک تحقیق توسط بانک جهانی مشخص شد که تجاوز جنسی و خشونت خانگی بسا خطرناک تر و کشنده تر از عواملی چون: سرطان، تصادفات رانندگی، جنگ و مالاریا ارزیابی می شود. مطالعات همچنین نشان می دهد که خشونت علیه زنان و ابتلا به ایدز HIV+ هم در ارتباطی مستقیم با یکدیگر هستند. پرسشنامه ای
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    لوگوی هفتگی ها    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان