صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

آقای روحانی: صدای آگاه زنان ایرانی را با گوش جان بشنوید

عفت ماهباز-1 تیر 1392

مدرسه فمینیستی: زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ سهرابیم نداییم ما همه یک صداییم/ هموطن شهیدم رای تو پس گرفتم/ رأی ما رو دزدیدن، قسطی دارن پس میدن/ گفته بودم میمیرم رایمو پس میگیرم/ خس و خاشاک تویی دشمن این خاک تویی/ بهار آزادیه جای ندا خالیه/...

آقای روحانی، آقای رئیس جمهور،.. پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جشن شادمانی در خیابان‌ها، مردم شعارهایی را دادند که به چهار سال گذشته مربوط می شد. این شعارها: از درخواست آزادی زندانیان سیاسی، رفع بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز گرفته تا حجاب اختیاری و آزادی اینترنت، اجازه فعالیت مجدد به نهادها و انجمن‌های مدنی را دربر می‌گرفت. به نظر می رسد مردم شما را به عنوان نماد تغییر در ایران برگزیدند، آیا می توانید نماد تغییر در ایران باشید؟

آقای روحانی، به عنوان یک زن، نمی خواهم با خوش خیالی آرزوهای بسیار بزرگ را از شما بخواهم. شما در نشست های انتخاباتی تان وعده هایی را به به زنان کشور داده اید از جمله تشکیل وزارت زنان در کابینه تان. طبق گزارش رسانههای جهانی، زنان در انتخابات وسیعا شرکت داشتند، اما در اولین مصاحبه بعد از انتخابات با خبرنگاران داخلی و خارجی، کلامی از شما و حتی ظاهرا پرسشی از مصاحبه کنندگان در زمینه مسائل زنان، شنیده نشد. آیا این فراموشی سهوی بود و یا نخواستید بگویید جایگاه زنان در کجای این تعییرات خواهد بود؟ طبق آمار از ٣۷ میلیونی که در انتخابات شرکت کرده اند و ۱٨ میلیونی که به شما رای دادند، نیمی و یا شاید بیشتر را زنان تشکیل می دادند. زنان این بار نیز آگاهانه و با پشت گرمی به اصلاحات در پیش، در انتخابات حضور داشتند.

زنان علیرغم فرصت کوتاه چند روزه ای که در شرایط انتخابات داشتند جزو نادر افراد جامعه ما بودند که توانستند نشستی(1) با قشرها مختلف زنان - سکولار و مذهبی-، حول مسائل مشترک مطالبات زنان داشته باشند. در این گردهمایی علنی آنها از همه مسئولان زنان ستادهای هشت کاندیدای ریاست جمهوری برای شنیدن مطالبات شان دعوت به عمل آوردند، اما تنها "پروین داداندیش"، مسئول کمیته زنان شما (آقای روحانی) در این نشست حاضر شد و به طرح برنامه های شما پرداخت:

در این نشست زنان با آگاهی و با درک شرایط، خواست هایی را که جزو حوزه اختیارات ریاست حمهوری شماست را در وهله اول خواستار شدند.

زنان خواستار زندگی و زیست انسانی در جامعه هستند، از این رو شرکت و مشارکت در ارکان قدرت را ضروری می دانند. آنها خواستار، سهمیه بندی جنسیتی برای حضور در ارکان های قدرت از جمله ایجاد سهمیه مثبت برای زنان در شورای شهر، در مجالس قانونگذاری و دیگر بخش های مدیریتی جامعه شدند.

فعالان جنبش زنان ایران به منظور کمک به جنبش زنان خواستار شکل گیری نهادهای مدنی در جامعه هستند. آنها خاطر نشان کردند: برای رسیدن به دموکراسی، به رسمیت شناختن حق ایجاد تشکل های مستقل زنان به تقویت جامعه مدنی کمک می کند تا بر بستر این جامعه مدنی، زنان بتوانند برای خواسته های خود تلاش و مبارزه کنند.

فعالان جنبش زنان تفکیک و جداسازی جنسیتی، در جامعه را باعث فساد در جامعه می دانند و از شما می خواهند به گزینش و تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها به ویژه در مسائل آموزشی پایان دهید.(2)

آنها خواستار ایجاد رسانه های مستقل مربوط به زنان برای طر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان