صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

شکست ناپذیر: افزایش آگاهی پیرامون تجاوز جنسی

ترجمه و تنظیم: سالومه رحیمی-6 آذر 1392

مدرسه فمینیستی: چهارم آذر ماه 1392، مصادف با 25 نوامبر، «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» است. به همین مناسبت، به سنت سال های گذشته در مدرسه فمینیستی، تلاش کردیم با تهیه ویژه نامه ای، همراه با خواهران مان در سراسر جهان، اعتراض مان را به خشونت علیه زنان نشان دهیم، تا شاید صداهای پراکنده در سراسر جهان، در این روز به هم پیوسته و هرچه بیشتر جامعه را به این موضوع مهم حساس سازد. سال گذشته بنا به شرایط آن زمان و از آن جایی که جامعه ایرانی نگران وقوع خشونت های کلان مقیاسی همچون جنگ بود، تلاش کردیم بحث های خود را عمدتا بر مسئله «جنگ» و پیامدهای آن برای زنان، و نیز به انتقال تجربه های زنان و شیوه های متنوع برخورد کنشگران جنبش های زنان در دیگر کشورها نسبت به پدیدۀ ویرانگر جنگ بپردازیم، اما امسال درصدد برآمدیم که تمرکز بیشتری بر خشونت های خانگی علیه زنان داشته باشیم. از این رو در ادامه مطلب سالومه رحیمی را که به همین مناسبت ترجمه و تنظیم شده، می خوانید:

خلق اثر به منظور تاثیر بر مخاطب و حساس کردن جامعه به مفهوم یا جریانی، با ظرافتی ابداع شده را می توان هنر نامید. در حقیقت خالق اثر تصاویر و برداشت درونی اش از جریان و یا مفهومی را مناظره و بازسازی می کند تا آنچه در افکار ناپیدایش می گذرد در عرصه دید عموم قرار دهد.

«گریس براون» هنرمند اهل ماساچوست دختر 22 ساله ایست که پروژه شکست ناپذیر را با هدف اطلاع رسانی و درمان آغاز کرد. ماموریت پروژه شکست ناپذیر* افزایش آگاهی پیرامون تجاوز جنسی و تشویق به التیام آن از طریق هنر است. او در رابطه با چگونگی آغاز این پروژه می گوید: « اطراف مرا همیشه قربانیان تجاوز جنسی فرا گرفته بودند. یک شب در ماه اکتبر با دوستی بیرون بودم و او تصمیم گرفت داستانش را با من در میان بگذارد. اگرچه من یک دو جین داستان در اینباره شنیده بودم اما این داستان به ویژه مرا بیشتر تحت تاثیر قرار داد و ناگزیر درک کردم که چقدر این فاجعه مشترک بوده است. روز بعد با ایده پروژه شکست ناپذیر بیدار شدم.

با توجه به تعریفی که از هنر ارائه شد و با در نظر گرفتن تاثیر هنردرمانی می توان نتیجه گرفت آشکار کردن و بروز آنچه در نهان قربانی تجاوز می گذرد از طریق خلق اثری هر چند ساده به روانشناس کمک خواهد کرد تا میزان و نوع آسیب را شناسایی کرده و در درمان آن به طور موثر کوشا باشد.

به اشتراک گذاری تجربیات قربانیان توسط خودشان نیز کمک خواهد کرد تا آن دسته از قربانیانی که ترس از بروز تجاوز دارند ترغیب به درمان و بیان آن نزد روان درمانگر یا روانشناس شوند.

پروژه شکست ناپذیر از زمان تاسیس تا به امروز بیش از 2000 داستان از زنان و مردان قربانی تجاوز با چهره و یا بدون چهره منتشر کرده است.

در اینجا چند جمله را که در حین تجاوز، قبل یا بعد از آن توسط متجاوزین به قربانیان داوطلب پروژه شکست ناپذیر گفته شده است مرور خواهیم کرد:

"من میدونم که تو میخوای"

«تو خودت می دانی که می خواهی... پس زود باش، معطل نکن»

"من میدونم که تو میخوای" عبارتی ست که به دفعات بسیار زیاد در پروژه شکست ناپذیر در توصیف تجاوز از زبان متجاوز گزارش داده شده است. در حقیقت این عبارتی توجیهی ست که تجاوزگر برای اقدام به تجاوز ب
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان