صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

«بهشت زنانه است»

گرجی مرزبان-12 آذر 1392

مدرسه فمینیستی: عصر ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳ بیستمین شب آزادی بیان در کتابخانه مرکزی شهر وین با حضور منصوره شجاعی و فرانک مستوفی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت بر علیه زنان برگزار شد. این چهارمین برنامه ایست که در این کتابخانه به این مناسبت انجام می گیرد. شب های کتابخوانی و بحث آزادی بیان در واقع بخشی از پروژه ایست که آن را «کتابخانه آزاد فارسی» می نامیم که واکنشی به محدودیت هایی است که در دوران دولت دهم به نشر کتاب و نویسندگان روا شد و همچنان سایه سنگینی بر فضای ادبی افکنده است.

این مجموعه که به همت «گرجی مرزبان» و شاعر اطریشی «رودلف کراوس» در بخش زبانهای بیگانه کتابخانه مرکزی شهر وین از سال 2007 برپاست، از پر مشتری ترین این مجموعه ها بشمار می رود. گزینش کتاب ها منحصر به ادبیات داستانی و شعر معاصر است که با یاری سه تن از خبرگان ادب فارسی مقیم ایران انجام گرفته. اغلب این کتاب ها نیز اهدایی هستند.

همزمان با تاسیس این مجموعه برنامه های کتابخوانی و دعوت از نویسندگان ایرانی و آلمانی با عنوان «شبهای آزادی بیان» در نقد پدیده سانسور برپا می شود. دو زبانه بودن برنامه ها نه فقط سبب شناسانده شدن ادبیات معاصر فارسی ایران در فضای ادبی اطریش شده بلکه فراتر از آن توانسته زمینه دیالوگ زنده و بالنده را بین جامعه مدنی اطریش و ایران فراهم کند. گفتنی است که از ابتدای شروع این حرکت، ماه نوامبر همواره به روزهای جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان اختصاص داشته است و از جمله فرزانگانی که با حضورشان جمع فرهنگ دوستانه و آزاده ما را پررنگ تر کرده اند می توانیم از گلی ترقی، ویدا مشایخی تبریزی، ماریا سایزن باخر، پرستو فروهر، سما معانی، ویدا حاجبی تبریزی و در برنامه اخیر منصوره شجاعی و فرانک مستوفی را نام ببریم.

برنامه امسال ما با عنوان «بهشت زنانه است» و با اجرای سرود برابری جنبش زنان ایران[1] آغاز شد. این سرود با سرایش فرشته مولوی و صدای نسرین حبی و آهنگ آرمان رفیع به مناسبت ۸ مارس در وین ساخته و به جنبش زنان ایران اهدا شده است. سپس منصوره شجاعی بخشی از مجموعه داستان هایی تحت عنوان «نوشتن علیرغم ممنوعیت» را خواند. این مجموعه که آثار هفت نویسنده (از جمله آثار منصوره شجاعی) را از کشورهای مختلف در بردارد توسط انجمن قلم آلمان منتشر شده است. بداهه نوازی «گرهارد بوخگر» پیانیست اطریشی همراه با کتابخوانی، فضای دلنشینی برای گوش سپردن به متن زیبای منصوره فراهم کرد. بعد از این قسمت،‌ فرانک مستوفی نویسنده و بازیگر تئاتر داستان «حوری بهشتی و داماد اینترنتی» را خواند. مستوفی با مهارتی درخور توجه بخشی از متن سانسور نشده را برای حضار ارائه کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. پس از تنفسی بیست دقیقه ای، نشست با هدف بحث آزاد و مقدمه ای درباره خشونت علیه زنان و سانسور ادبیات و هنر ادامه یافت.

منصوره شجاعی در این نشست گفت: خشونت علیه زنان در ایران در سه حوزه رخ می دهد:

 ۱ـ خشونت قانونی

 ۲ـ خشونت اجتماعی

 ۳ـ خشونت خانوادگی

وی در بخش هایی از سخنان خود اشاره کرد: «قوانین از زمان مشروطه برای نخستین بار مفهوم حق را وارد ذهنیت اجتماعی کرد. مبارزات زنان نیز کم و بیش با این جنبش آغاز و اکنون بیش از صد و اندی سال است که این مبارزه بر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان