صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نشست کانون شهروندی زنان در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی «مهدیه گلرو»

6 دی 1393

شنبه 6 دی ماه 1393، طبق تازه ترین خبرها از روند قضایی پرونده «مهدیه گلرو»، مطلع شدیم که بازپرس پرونده، به جای تصمیم گیری در مورد «پایان دادن به بازداشت موقت مهدیه گلرو پس از اتمام تحقیقات مقدماتی»، متأسفانه با صدور کیفرخواست علیه مهدیه، پرونده اش را به دادگاه فرستاده است. در پی اطلاع از این روند ناعادلانه، تعدادی از اعضای کانون شهروندی زنان گرد هم آمدند تا در نشستی به این اقدام بازپرس و ادامه بازداشت غیرقانونی مهدیه گلرو اعتراض کنند. در این نشست هر یک از حاضران به اقدامات غیرقانونی علیه مهدیه گلرو که در طول بیش از دو ماه صورت گرفته، پرداختند و همگی خواستار آزادی او تا زمان برگزاری دادگاه اش شدند. لازم به یادآوری است مهدیه گلرو، عضو کانون شهروندی زنان، در 4 آبان ماه و در پی تجمع قانونی در برابر مجلس شورای اسلامی و به خاطر اعتراض به اسیدپاشی هایی که در اصفهان بر روی زنان رخ داد بازداشت و روانه زندان شد و هنوز به رغم اتمام تحقیقات اولیه و پایان یافتن قرار بازداشت دو ماهه اش، در بند امنیتی زندان اوین به سر می برد.

شیما قوشه، وکیل دادگستری در این نشست ادامه بازداشت این زندانی را پس از اتمام تحقیقات، غیرقانونی خواند و گفت: «مهدیه گلرو بیش از دو ماه است در اعتراض به اسیدپاشی های صورت گرفته بر روی زنان اصفهان، بازداشت شده است، با توجه به جرایم انتسابی به وی، می بایست پس از دو ماه بازداشت موقت، بازداشت وی تبدیل به نوع دیگری از قرار شود مگر آن که تحقیقات همچنان ادامه داشته باشد که طبق شنیده ها، حدود 10 روز از اتمام تحقیقات سپری شده و کیفرخواست علیه او صادر شده است، بنابراین ادامه بازداشت موقت مهدیه گلرو قانونا فاقد وجاهت قانونی است».

نرگس محمدی نیز در این نشست، ادامه بازداشت غیرقانونی مهدیه گلرو را فشاری علیه جامعه مدنی و فعالان حوزه زنان دانست و گفت: «مهدیه گلرو بیش از دو ماه است که در سلول های بند امنیتی نگهداری می شود. این درحالی است که حداقل از 15 روز پیش تحقیقات مقدماتی او تمام شده است. هر چند نگه داشتن یک فعال مدنی به بهانه تحقیقات مقدماتی تا همین حد نیز غیرقابل قبول و توجیه ناپذیر است اما اکنون که تحقیقات مقدماتی تمام شده نگه داشتن مهدیه در بند امنیتی غیرقانونی است. بدیهی است وقتی ما فعالان زنان و جامعه مدنی در مورد مهدیه گلرو بیانیه هایی داده و اعتراض مدنی می کنیم، توقع داریم تا در مورد نگه داشتن غیرقانونی مهدیه مسئولان مربوطه در نهادهای مختلف حکومت پاسخ قانع کننده ای ارائه دهند و این روند غیرقانونی را متوقف کنند. سئوال ما از مسئولان این است که اگر تحقیقات مهدیه تمام شده با چه توجیهی و به چه دلیل او باید در سلول بندی امنیتی نگهداری شود؟ آیا این مسئله عاملی برای فشار بر فعالان مدنی و جامعه زنان به شمار نمی آید؟»

صبا شعردوست در این نشست دولتمردان را مورد خطاب قرار داد و گفت: «مهدیه گلرو، هم شناخته شده است و هم به اندازه کافی درباره اش گفته و نوشته اند. از این رو مخاطب من کسانی هستند که علی رغم انتظار، سکوت کرده اند. آنها که مهدیه و امثال او برای شان در انتخابات سال 92 تلاش کردند و اکنون فقط نظاره گرند. آنها که تنها زندان انداخته شدن و جفا در حق حامیان شان را نظاره می کنند و با پاسخ هایی چون پی گیریم، حل می شود و در نهایت از دست
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان