صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

همنوایی آب و آتش،‌ مردم و دولت در جشن سال نو در هلند

منصوره شجاعی-14 دی 1393

مدرسه فمینیستی: جشن سال نو در اروپا، همچون انفجاری از نور و شادی از پس ایام مذهبی کریسمس برای جبران اندوه اندیشیدن به تنهایی آن «مادر باکره» و نوزاد آسمانی اش در شکلی کاملا زمینی برای مردم اروپا از راه می رسد.

هرچند نحوه برگزاری مراسم کریسمس با حرکت متمدنانه اروپاییان از اندوه قدسی به سوی شادی زمینی چندان هم ناشاد برگزار نمی شود اما مراسم شب ژانویه حکایت دیگری از شادزیستی است.

همگونی در برخی از علائق و مشترکات فرهنگی اروپاییان موجب حضور چند مشخصه عام در برگزاری این مراسم در سراسر قاره شده است ازجمله: تمایل مردم به ویژه جوانان برای حضور در فضاهای عمومی شهر، پخش موزیک های شاد و معروف از بلندگوهای میدان های بزرگ شهر، نوشیدن در لحظه تحویل سال، حضور محسوس دولت و شهرداری برای اجرای آتش بازی های اعجاب انگیز و تولید اصوات هیجان انگیز از طریق انفجار مواد بی خطر،... و بالاخره حضور محسوس مردم در استفاده از فضای ایجاد شده در شهر برای لذت بردن و شاد بودن به پاس یک سال تلاش و سخت کوشی.

انگار که گوی سبقت برای شادسازی و شادزیستی در میان دستان دولت و ملت می لغزد و پیش می رود تا که در نهایت شب ژانویه به شادترین شب سال اروپاییان تبدیل شود.

در این میان هستند کشورهایی که عادات و رسوم خاص و گاه کهن خویش را مکمل برگزاری این مراسم می کنند. ازجمله در کشور هلند که دو مراسم برپایی «آتش بزرگ» در ساحل دریای شمال در منطقه «اسخونینگن»۱ و نیز مراسم «شیرجه سال نو» در دریای شمال، دوازده ساعت بعد از تحویل سال از عادات خاص مردم این منطقه در برگزاری جشن سال نو است.

به گفته ساکنین محله اسخونینگن، برپایی آتش بزرگ که در سالهای اخیر به نوعی مسابقه میان مردم محله ساحلی تبدیل شده گویا ریشه در سنت های ماهیگیری دارد که شغل قدیمی و آبا و اجدادی مردم این منطقه بوده است.

یک روز قبل از تحویل سال کامیون های شهرداری حجم عظیمی از قالب های چوبی به شکل مربع مستطیل را به منطقه شمالی ساحل شهر لاهه می آورند و با کمک مردم محل، تلی عظیمی از چوب و هیزم به ارتفاع نزدیک به ۳۰ متر بنا می کنند. با تاریک شدن هوا کپه های کوچک هیزم اطراف این تپه عظیم چوبی روشن می شود و در انتظار آمدن مردم موزیک های شاد از بلندگوهای عمومی پخش می شود. همزمان با تحویل سال تعدادی از مردم منطقه کپه های کوچک هیزم را برداشته و به طرف این تل عظیم چوب حرکت می کنند و هیزم های شعله ور را به سمت آن پرتاب می کنند. سربرکشیدن آتش که نمایشی زیبا و باشکوه از رقص شعله ها در ساحل دریای شمال است، نیز موجب گرما و حرارت تا شعاع های دور می شود و مردمی که برای تماشای آتش و آتش بازی در سرمای عموما نزدیک به صفر به ساحل آمده اند تا دم دمای صبح از حرارت دلچسب آن لذت می برند.

دوازده ساعت بعد ازبرپایی این آتش و آتش بازی های اعجاب آور، یعنی ساعت دوازده ظهر روز بعد، مردم برای شیرجه سال نو در آبهای سرد اقیانوس دوباره به ساحل برمی گردند. اما گروهای زیادی از جوانان در کنار همان آتش و خاکستر داغ بعد از آن، شب را به صبح می رسانند و صبح را به ظهر تا که تن داغ را به آب سرد اولین روز سال بسپارند.

حالا دیگر نوبت شهرداری است که با برپایی چادر و بار گذاشتن سوپ داغ نخود آماده پذیرایی از مردمی بشود که از آب سرد
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان