صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

ملاقات فرزندان نرگس محمدی با وی در زندان اوین

20 اردیبهشت 1394

کانون شهروندی زنان: ظهر روز یکشنبه 20 اردیبهشت، محمد محمدی، برادر نرگس محمدی به همراه فرزندان دوقولوی نرگس که از مدرسه برای ملاقات با مادرشان شتافته بودند، به زندان اوین مراجعه کردند و ساعت حدود 1 بعد از ظهر توانستند با وی دیدار کنند. برادر نرگس محمدی پس از دیدار با او، به برخی از اعضای کانون شهروندی زنان که در برابر سالن ملاقات منتظر خبری از وضعیت نرگس محمدی بودند، وضعیت جسمانی و روحی خواهرش را مناسب توصیف کرد ولی گفت نرگس محمدی به نحوۀ بازداشت اش معترض است و قصد شکایت در این مورد را دارد.

لازم به یادآوری است که روز سه شنبه 15 اردیبهشت بیش از 10 تن از مأموران امنیتی، نرگس محمدی، فعال حقوق زنان و حقوق بشر و عضو کانون شهروندی زنان را از منزل مسکونی اش در حالی که گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی شاهد دستگیری اش بود، بازداشت و به بند عمومی نسوان زندان اوین منتقل کردند. پس از آن مسئولان قضائی به برادر نرگس محمدی اعلام کردند که بازداشت وی در ادامه اجرای حکم 6 سال حبس او صورت گرفته است این درحالی است که این حکم 4 سال پیش صادر شده بود و در آن زمان پزشکان به دلیل بیماری شدید وی، او را فاقد امکان ادامه حبس اش تشخیص داده بودند و از این رو وی با قرار وثیقه 600 میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود. در واقع نرگس محمدی از اردیبهشت 1389 زندانی شده بود و در مرداد 1391 به خاطر بیماری آزاد شده بود، تا این که در سال گذشته پرونده جدیدی برای وی تشکیل شد و در طی یک سال گذشته او بارها به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز و مدنی اش احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. بالاخره روز یکشنبه 13 اردیبهشت یعنی دو روز قبل از دستگیرش، به شعبه 15 دادگاه انقلاب جهت محاکمه احضار شد. وی پیش از برگزاری دادگاه، طی نامه ای به قاضی صلواتی درخواست علنی بودن دادگاه اش را داد اما در روز مقرر دادگاه تشکیل نشد و به روز دیگری موکول شد. اما در کمال ناباوری دو روز پس از آن با هجوم مأموران قضایی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. از آن زمان تاکنون نرگس محمدی فقط یک بار توانسته با خانواده اش تماس بگیرد و امروز نیز فرزندان وی برای ملاقات به زندان اوین مراجعه کردند که متأسفانه این ملاقات غیرحضوری و از پشت شیشه های اتاق ملاقات انجام گرفته است.

انعکاس گسترده بازداشت نرگس محمدی

بازداشت نرگس محمدی در پنج روز گذشته انعکاس گسترده ای را به همراه داشته است. فریادهای گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی[1]، که در زمان دستگیری نرگس محمدی در منزل وی حضور داشت و نیز اعتراض تقی رحمانی به بازداشت همسرش[2] و درخواست اش از وزیر اطلاعات برای رسیدگی مجدد پرونده نرگس محمدی[3] در میان رسانه ها انعکاس بسیار یافت.

در این میان تاکنون مجامع، سازمان ها و شخصیت های گوناگون بسیاری نسبت به دستگیری نرگس محمدی اعتراض کرده اند از جمله:

 نامه سرگشاده «کانون شهروندی زنان» به معاونت زنان ریاست جمهوری در اعتراض به بازداشت نرگس محمدی[4]

 اعتراض «برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» به بازداشت نرگس محمدی[5]

 نامه شیرین عبادی برنده جایزه نوبل صلح، در مورد بازداشت نرگس محمدی[6]

 نامه نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان، در اعتراض به بازداشت نرگس محمدی[7]

 بیانیه گزارشگران بدون مرز در مورد بازداشت نرگس محمدی[8]

 کمپین حقوق بشر نی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان