صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

شوخی می‌کردیم، اما حالا جدی شده!

نیره توکلی-25 شهریور 1394

مدرسه فمینیستی: یک موقعی به شوخی می‌گفتیم: «فرض کنید مقام زن در ایران آن‌قدر بالا برود، که مثلاً یک زن بشود وزیر امور خارجه. آن وقت بخواهد در مقام وزیر امور خارجه برود یک کشور خارجی که با همتایان خارجیش قرارداد همکاری‌های سیاسی و غیره امضا کند، اما شوهرش به او بگوید "پات را از خانه بیرون گذاشتی، قلمش را می‌شکنم" و اجازۀ خروج از کشور ندهد.»

شوخی می‌کردیم دیگر! چون نه فکر می‌کردیم که زن‌ها در ایران وزیر شوند و نه مردان ایرانی را آن قدر تنگ‌نظر و ناآگاه تصور می‌کردیم که به مصالح ملی بی‌اعتنا باشند و در چنین موقعیتی اجازۀ خروج از کشور به همسرشان ندهند.

امروز زنان در ایران با تلاش و صبوری تمام توانسته‌اند شایستگی‌ها و حضور مفید شان را در عرصۀ اجتماع بر همگان ثابت کنند. هنوز وزیر نشده‌اند تا این شوخی جدی شود و موردی پیش آید که ببینیم آیا حکم و رای شوهر بالاتر از مصالح کشور و رئیس دولت قرار می‌گیرد یا نه. ولی به مدال‌های طلا و نقره و برنزی که زنان برای کاروان‌های ورزشی به ارمغان می‌آورند بسیار مباهات می‌شود. به خصوص که گاه ، به نسبت تعداد اندکشان، حضور پربارتری از مردان دارند.

موضوع کاپیتان تیم فوتسال بانوان کشور و اینکه با وجود نقش مهم و کلیدیش در تیم نتوانسته اجازۀ شوهرش را برای خروج از کشور و بازی در تیم فوتسال بگیرد، شوخی تلخی است که جدی شده.

آیا قانونگذاران ما نمی‌توانند چاره‌ای بیندیشند که مصالح ملی بر خودکامگی شخصی اولویت داده شود؟
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان