«کمپین به سوی تغییر چهرۀ مردانه مجلس»

۱ min read

7 آبان 1394

مدرسه فمینیستی: جمعی از فعالان جامعه مدنی زنان در پی برپایی جلساتی مشترک در یک ماهه اخیر، بالاخره روز 5 آبان 1394 طی نشستی مطبوعاتی در دفتر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، از کمپینی با نام «تغییر چهره مردانه مجلس» رونمایی کردند. در ادامه، می توانید متن این کمپین را بخوانید، برای همراه شدن با آن، کمپین را امضاء کنید و در نهایت در شبکه های مختلف اجتماعی این کمپین فعالیت های کمپین را دنبال کنید و عضوی از این حرکت اجتماعی شوید:

کمپین پیش به سوی تغییر چهره مردانه مجلس


در جهان امروز، خواهرانِ ما در بسیاری از کشورهای جهان، یک‌پنجم (20 درصد) صندلی‌های مجلس‌ را در اختیار دارند، اما برای افزایش این تعداد و کسب یک‌دوم (50 درصد) صندلی‌های مجلس بی‌وقفه تلاش می‌کنند. خواست زن‌ها فقط اشغال صندلی‌ها و استفاده از مزایای نمایندگی مجلس نیست بلکه هدف آن‌ها نظارت بر روند قانونگذاری است. زیرا هیچ قانونی نباید به صورت یک‌طرفه، بدون توجه به حقوق انسانی و اجتماعی زنان، به تصویب برسد. زنان در بسیاری از کشورهای جهان برای حقوق برابر و انسانی خود می‌کوشند و هر روز تعدادشان در مراکز تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری افزایش می‌یابد.

اما ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی به گونه‌ای است که فقط 3 درصد نمایندگان آن را زنان تشکیل می‌دهند. یعنی؛ مجلس تقریباً در انحصار مردان است. پس جای تعجب نیست که در مراکز تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری کشور ما پیوسته نوای ناساز با حقوق برابر و انسانی زنان به گوش می‌رسد و ما با انفعال شاهد تصویب قوانینی هستیم که به جای توانمند کردن زنان،روزبه‌روز آنان را ناتوان‌تر می‌کند. زنان نیمی از جمعیت‌ کشورند و ترکیب مجلس باید به گونه‌ای باشد که بتواند قشرهای مختلف جامعه را نمایندگی کند. مجلس نباید در انجصار مردان باشد.

از این پس باید نمایندگانی را راهی مجلس کنیم که با حقوق انسانی و برابر برای زنان و همۀ شهروندان موافق‌اند. از همین روست که «کمپین پیش به سوی تغییر چهرۀ مردانه مجلس» را به راه انداخته‌ایم تا خواست «حداقل 50 کرسی برای زنان برابری‌طلب» در مجلس دهم را در میان افکار عمومی مطرح کنیم. زنان مسئولیت‌های مهمی را در همۀ سطوح جامعه از خانواده گرفته تا عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی برعهده دارند. اکنون زمان آن است که جایگاه زنان در قوانین، با توجه به میزان مسئولیت‌هایشان، تغییر کند.

افزایش مشارکت در قانون‌گذاری و مدیریت سیاسی، مطالبۀ بر حقی است که در اصل بیستم قانون اساسی نیز تصریح شده و در آن آمده است: «همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند».

از سوی دیگر یکی از اهداف «توسعه هزاره» که سند آن را در سال 1379 سران کشورها امضا کردند (و در سال 1384 نیز با حضور رئیس جمهوری ایران در اجلاس سران، بار دیگر دولت ایران بر آن مهر تأیید زد) برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است؛ اهداف سند توسعۀ هزاره باید تا سال 1394 توسط کشورهایی که آن را امضاء کرده‌اند محقق شود. در «نقشۀ راه» این سند که «کوفی عنان» دبیر کل وقت سازمان ملل آن را پیشنهاد داده، به صراحت آمده است که همۀ کشورهای امضاءکنندۀ‌ سند هزاره ـ از جمله ایران ـ باید تا سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۳۰ درصد کرسی‌های مجالس‌ خود را به زنان اختصاص دهند. پس چگونه است که دولت‌مردان ایران نسبت به سندی که آن را امضاء کرده اند، پایبندی نشان نمی‌دهند ؟

پیش به سوی حضور فعال زنان در مجلس دهم

ما به پشتوانۀ تجربۀ بیش از یکصد سال تاریخ مبارزات زنان در ایران برای دستیابی به حقوق اجتماعی و قانونی خود و سایر شهروندان، می‌خواهیم از طریق پیشبرد اهداف این کمپین مسئولان را واداریم که نه فقط به لایه‌های رأس هرم قدرت، بلکه به گروه‌های مردمی و اقشار حاشیه‌ای نیز پاسخگو باشند و اگر در صدد جلب آرای زنان‌ هستند باید آنان را در سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری نیز سهیم کنند.

ما می‌خواهیم بگوییم که:

◀️   در سخت‌ترین شرایط هم می‌توان امید به تغییر داشت.

◀️   در همه حال، می‌توان شهروندی تأثیرگذار و مثبت بود.

◀️   و فضای عبوس و مردانۀ سیاست را می‌توان فضایی با طراوت و چندصدایی کرد.

تحقق این اهداف، بستگی به این دارد که ما تا چه اندازه بتوانیم از حداکثر ظرفیت، هوشیاری و جسارت آزمودن راه‌های گوناگون بهره ببریم. تجربه نشان داده است که هر فضا و روزنه‌ای که زنان واگذاشته‌اند، بلافاصله با حضور «زن ستیزان» فتح شده و در نتیجه زندگی یکایک زنان کشور را بیش از پیش دستخوش تبعیض‌ها، محدودیت‌ها و رفتارهای خشونت‌بار کرده است.

پیروزی و شکست این حرکت، به یکایک ما زنان در هر کنارگوشه این کشور بستگی دارد. به زنانی بستگی دارد که با همه وجودشان معتقدند: « ما با هم می‌توانیم، اگر بخواهیم.»
از این‌رو، برای پیشبرد اهداف این کمپین، سه کمیتۀ زیر تشکیل خواهد شد: 1 – «من کاندیدا می‌شوم.» 2 – «50 کرسی برای زنان برابری‌طلب» 3 – «کارت قرمز برای کاندیداهای زن‌ستیز»

«کمیتۀ من کاندیدا می‌شوم»: حق انتخاب کردن کافی نیست، حق انتخاب شدن می‌خواهیم


محور فعالیت این کمیته «حق انتخاب شدن» است. زیرا، با توجه به موانع عظیم و بی‌شماری که در برابر زنان قرار دارد، برای ورود حداقل 50 زن برابری‌طلب به مجلس، باید هزاران زن که به عدالت و برابری حقوقی میان زن و مرد باور دارند خود را کاندیدای نمایندگی مجلس کنند.

اعضای این کمیته دو هدف دارند: تشویق زنان هموطن برای نامزد شدن در انتخابات و پشتیبانی از نامزدهای برابری‌خواه. فعالیت‌های این کمیته به شرح زیر خواهد بود:

ـ شناسایی زنان توانمند از درون جامعه و از میان اصناف گوناگون و تشویق و حمایت از آنان برای نامزد شدن در انتخابات مجلس.

◀️  یاری جستن از کلیۀ تشکل‌های غیردولتی برای معرفی زنان توانمند به این کمپین
ـ برگزاری کارگاه‌هایی در بارۀ حقوق زنان و عرف پارلمانی برای نامزدهای داوطلب.
ـ نگارش لوایحی برای تبعیض‌زدایی از قوانین موجود به کمک وکلا و حقوقدانانی که با این کمیته همراهی می‌کنند، تا در صورتی‌که زنان برابری‌طلب به مجلس راه یافتند، بتوانند با سرعت بیشتری فعالیت خود را برای پیشبرد منافع زنان آغاز کنند.
ـ تشویق و مذاکره با احزاب و جمعیت‌های مؤثر در انتخابات برای آنکه تعداد کاندیداهای زن را در فهرست‌‌های انتخاباتی خود افزایش دهند.
ـ برگزاری برنامه‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی-تبلیغاتی برای معرفی و شناساندن نامزدهای زن به افکار عمومی.

«کمیتۀ 50 کرسی برای زنان برابری‌طلب»


ما کمیتۀ «50 کرسی برای زنان برابری‌طلب» را برای «تغییرچهرۀ مردانه مجلس» تشکیل می‌دهیم. محور فعالیت این کمیته تبلیغ 50 کرسی برای زنان در مجلس دهم در میان افکار عمومی است. آنان که خواستار کرسی‌های بیشتری برای زنان برابری‌طلب‌اند، می توانند این خواست را در جامعه رواج دهند. در این کمیته طرح‌های مختلفی سازمان داده خواهد شد، از جمله:

◀️  اجرای طرح «آیا باید مرد باشم که به مجلس بروم؟»

◀️  اجرای طرح «صندوق خواسته‌های زنان از مجلس».

◀️  اجرای طرح «هر زن ایرانی برابری‌طلب، یک ستاد»

◀️  تهیۀ فیلم و کلیپ تبلیغاتی برای ترویج خواست 50 کرسی برای زنان در مجلس.

◀️  برگزاری مسابقۀ طراحی پوسترهای تبلیغاتی برای تبلیغ به نفع 50 کرسی برای زنان برابری‌طلب

«کمیتۀ کارت قرمز برای کاندیداهای زن‌ستیز»: به کاندیداهای زن ستیز رأی نمی‌دهیم


در کمیتۀ «کارت قرمز»، ما کارنامه و عملکرد کاندیداهای احتمالی مجلس را برای افکار عمومی تشریح خواهیم کرد تا رای‌دهندگان بدانند چه کسانی را باید به مجلس بفرستند. به منظور پیشبرد اهداف این کمیته، تلاش خواهیم کرد که زندگی و سخنان تک‌تک کاندیداهای مجلس را بررسی و سخنرانی‌های انتخاباتی‌شان را رصد کنیم و به افکار عمومی گزارش‌های هفتگی بدهیم. همچنین می‌کوشیم که طرح‌های زیر را در این کمیته به اجرا درآوریم:

◀️  پرسش از کلیۀ کاندیداها دربارۀ مسائل زنان و طرح‌‌هایی که در مجلس قبل در مورد زنان به تصویب رسیده است.

◀️  مصاحبه با همسران یا دختران کاندیداهای مرد

پیش به سوی مجلسی مدافع حقوق زنان

در آخر اینکه در چهارماه آینده و تا زمان تعیین صلاحیت کاندیداها، همراه با کسانی که به این کمپین می‌پیوندند، تمام تلاش‌مان را برای پیشبرد اهداف این کمپین انجام خواهیم داد. امیدواریم نظارت استصوابی سد راه نامزدهای زن و مرد برابری‌طلب نشود.

امضاء کنندگان اولیه کمپین(به ترتیب حروف الفبا):

آمنه رضایی / آدینه مرادعلی بیگی / آیدین طوافی / اکرم نقابى / الهه صدری / اطهر هادیان / بنفشه جمالی / بهناز زینالى / پردیس عامری / پریسا ابن یامینی / پویا فیاض / تینا آزموده / تینا سپاس / ثریا عزیزپناه / حمیده ابراهیمی / حوری خانپور / خدیجه اصغری / ریحانه فرزانه / زهرا ربانی املشی / زهرا رحیمی / زهرا عزتی / زهرا محمدی / زهره اکرمی / زهره معینی / ژیلا مکوند / ژیلا موحد شریعت پناهی / ژینوس سبحانی / سارا افتخاری / سارا باقری / سعادت پیرانی / سها مرتضایی / سیمین بهادری / سیمین کاظمی / شهلا اعزازی / شهلا فروزانفر / شهلا لاهیجی / شهناز اکملی / شیما قوشه / شیوا نظرآهاری / صبا شعردوست / صدیقه کنعانی / صغرا کریم الدینی / طاهره احمدی دستجردی / طاهره نقی ئی / عالیه مطلب زاده / عسل صابر وحید / فاطمه خرمی / فاطمه میمندی / فاطمه نیلی / فتانه عبدالحسینی / فرزانه جلالی / کبری پارساجو / کیمیا اخوان / کیمیا موسویان / گلاله بهرامی / گیتی اسداللهی / لی لی ارشد / محبوبه کوهستانی / مرضیه وفامهر / مریم الیاتی / مریم جوادی / مریم خلیل نژاد / مریم نورائی نژاد / مژان فدایی / مستانه سید نژاد / معصومه دهقان / منیژه رئیسی / منیژه موذن / مهتاب نوری / مهدیه گلرو / مهناز محمدی / مهین اربابی / ناهید توسلی / ندا مستقیمی / ندا ناجی / نوشین احمدی خراسانی / نیره توکلی / هلن دافین / هما اسداللهی

یازده آبان ماه 1394: اسامی 300 تن از کسانی که در هفته اول آغاز به کار کمپین “تغییر چهره مردانه مجلس” به آن پیوستند (به ترتیب حروف الفبا):

آذر برکه / آذر نجفی / آذین رضاییان / آرامه خواجوند / آرزو بهاروند / آرزو قلی نژاد / آزاده دواچی / آسو جواهری / ابراهیم اصغرزاده / احمد فشخورانی / اعطو السادات هاشمی / اعظم خاتم / افسر موموندی کاظمی / النا تبریزی / الناز محمدی / الهام دیندار / الهام ملک زاده / الهام میرزاده / الهام وحیدی / الهه ایمانیان / الهه قلی زاده / امیر فارسیجانی / اندیشه جعفری / انسیه باروتی / انیس ناصری / ایمان معماریان / باربد بهروان / بلال مرادویسی / بنفشه رنجی / بهار داعی / بهار مفخم / بهرام چهاردهی / بهرام رشیدیان / پارمیدا عطاری / پرستو اله یاری / پرستو فخاریان / پرنیان رحیمی / پرهام میثاقیان / پروین ضرابی / پریسا اکبرزاده / پوران پنبه چی / پیروز کلانتری / ترانه امیرتیموری / توحید خاوردوست / ثمین رشیدبیگی / جواد موسوی خوزستانی / جواد نیازی / حجت نارنجی / حسن اکبری نیا / حسن یوسفی اشکوری / حسنیه نجفی / حسین ترکاشوند / حسین سربندی / حسین صفری / حمید دیانی / حمیده رجب زاده / حمیرا فرمانی / خجسته جعفری / راضیه (پری) نشاط / راضیه بیرونی کاشانی / ﺭﺑﺎﺑﻪ ﻣﻮﺳﻮﻱ ﺭاﺩ / رحمان جوانمردی / رخشان بنی اعتماد / رقیه ساروقی فراهانی / روژان مظفری / روژیار حسینی / رویا پاکزاد / ریحانه حسینی / زارا امجدیان / زهرا حکمتیان / زهرا دل پیشه / زهرا رستگارنیا / زهرا رضایی / زهرا ریخته گران / زهرا زارع / زهرا زرگرزاده / زهرا محمدزالی / زهرا محمدی / زهرا نوعی / زهرااسلامی / زهرا زارع / زهرامعینی / زهره طراوتی / زهره علینورى / زهره میرسپاسی / زویا نیک / زیبا میرحسینى / زینب راهداری / سائده سعیدی فرد / سارا آرین مهر / سارا بهشتی لنگرودی / سارا پویان فرد / سارا خسروآبادی / ساری نورمحمدی / سپیده جدیری / سپیده رحمانیان / سحر خسروانی / سحر دیناروند / سحر مرانلو / سحر مفخم / سحر موسوی / سعیده رجامند / سعیده اسلامی / سعیده منتظری / سمانه خادمی / سمانه مرتضوی گازار / سمانه موسوی / سمیرا حسن زاده / سمیرا مصطفوی مندی / سمیه احمدوند / سمیه بهادری / سمیه رشیدی / سمیه شهریسوند / سمیه کریمیان / سهیلا صمدی / سوده رضاقلی / سولماز کریمی / سونیا مرزآرا / سید مرتضی علم الهدی / سیده شیرین وفاییان / سیامک فرید / سیاوش رضایی / سید رضا حسینی / سید مهدی حسینی / سیده عاطفه حسینی / سیده نسرین حسین پور / سیما باقرپور / سیما رحیمیان / شاهین باقری / شراره عبدالحسین زاده / شعله بهاری نژاد / شمیم شرافت / شهپر بامداد / شهناز رمارم / شیرین فامیلی / شیما تدریسی / شیما صیدی / شیرین برق نورد / شیرین سلدوزی / شیرین کریمی / شیلا عادل احمدیان / صبا جهانبخش / صدف چمنی / صفورا مدرس / طاها وفائی نژاد / طاهره جوهرچی / عاطفه جامیری / عالیه روحی / عباس ملکی / عشرت السادات رضوی / عفت السادات کوچکی / على طالبى / علی پیروی کیا / علی فتوتی / علی فردی / علی کلائی / علیرضا علی پور / غزال بزرگمهر / غزال مرادی / غزل حضرتى / غزل معصوم شاهی / فائزه حاج حسینی / فائزه منقش / فاطمه ثابتی / فاطمه جعفری / فاطمه فرهنگ خواه / فاطمه فریدونی / فاطمه قربانی / فاطمه محمدیان / فاطمه همدانیان / فتانه صادقی / فرانک قهرمان پور / فرح توکلی / فرح ناز فروهر / فرحناز محمدی / فرشاد اسود / فرناز دزفولی / فرناز کمالی / فرنگیس بیات / فروغ رضایی / فریده حمیدی / فریده خسروشاهی / فریبا جعفری / فریبامطلب زاده / فریبرز سبحانی جید / فرید نادری / فهیمه میرى / فهیمه رضایی / فهیمه سلطانی / فواد شمس / فیروزه فیروز / قدسی السادات امیرکیایی / کبوتر ارشدی / کاوه رضائی شیراز / کبری پارساجو / گلاله وطن دوست / گلتا حسین پور اصفهانی / گندم احتشام / لیلا اسدی / لیلا کرمی / مانیا محقق / متیژه خانگلدی / مجید دری / محبوبه کرمی / محبوبه رحیم پور / محمد بازافکن / محمد ثنائی / محمد هادی ملکیان / محمدرضا حاجى على گل / مرتضی اسماعیل پور / مرجان افشار / مرضیه لهراسبی / مرضیه نشاط / مریم جعفریه / مریم اکبری / مریم سادات شمشیری / مریم سروش / مریم صابری / مریم فتاحی / مریم مقدم / مریم میلانی / مسعود فرحزاد / مصطفی کریمخان زند / مصطفی نیلی / معصومه علیمرادی / ملکه ابراهیمی / ملوک عزیززاده / منصوره شجاعی / منوچهر ایلخانی / منیژه فتحی / مهدی فرشی / مهدیس پویا / مهدیه معین / مهرناز زعفرانچی / مهسا اسدالله نژاد / مهسا صباغی / مهساجزینی / مهسا یدالهی / مهناز بزرگیان / مهناز علیپور / مهنوش حسینی / مهنوش صمدی / مونا میری / مینا بیگدلی / مینا تراب زادگان / میترا پریدار / میترا سخامهر / میترامعدنی / میم پیشوایی / مینا اورنگ / مینا سخامهر / مینا کشاورز / مینو اسدی / مینو حیدری کایدان(کیامان) / میهن فرهنگیان / نادیا ذابحی / نادیا فرهادی / ناهید خیرابی / ناهید کوه شکاف / ناهید نوروزی / نجمه شهبازی / نرگس شفیعیان / نرگس غروبی / نسترن اسدی / نسرین ناصری / نسرین حسین‌زاده / نسرین مقدم / نسیم حسینی / نصرت انصاری / نفیسه محمدپور / نوشین عرجونی / نوشین رضایی / نوشین محمدزاده / نیلوفر هاشمی / نیلوفرجعفری / هادی ابراهیمی سنائی / هدی رمضان نیا / هنگامه هویدا / یاسمن امیرکیائی / یاسمن آرنگ / یاسمین حسینی / یاشار تاج محمدی / یاشار کاظمی / یزدانیان فردوس

«کمپین زنان به زنان رای می دهند» که در مشهد راه افتاده است نیز به کمپین تغییر چهره مردانه مجلس پیوست.

بیستم آبان ماه ۱۳۹۴: اسامی 150 تن از کسانی که در هفته دوم به کمپین “تغییر چهره مردانه مجلس” پیوستند (به ترتیب حروف الفبا)

افشین پایا / احسان مصلح / ارزو رضوی / ارزو فرشید / ارسلان شاهرخ / اریا سروشیانی / اسیه نورسته / اکرم احقاقی / الهام سادات تهامی / الهام ظریف هوشیار / اماندا مقدم نیا / امیر ابتهاج / امین بهروززاده / ایمان شهوندی / ﺁﺭﺯﻭ ﺑﺎﻫﺮ / آیدین پورخامنه / بهروز علوی / بهناز مهرانی / پری احمدی / پریسا اردلان / پگاه پولادی / پویش عزیزالدین / جلوه جواهری / جمشید طاهری پور / حامد قدسی / حسن بصیری / حسن نایب هاشم / حکیمه شکری / حمیده رشید / دینا کاویانی / ربابه بهستی / روجا تفرجی / رویا صحرایی / زهرا چگینی / زهرا ربانی /زهرا روستایی/ زهرا میرزایی / زهرا مینویی / سارا سعیدی / سالومه رحیمی / سعید سلسالی / سمانه خزایی / سمیرا محبی کیا / سمیرا حیدری فر / سمیه شهریسوند / سمیه فرزانه / سوسن بیانی / سیمین مرادی / شروین پناهی / شکوفه خسروی / شهاب مهدیان / شهین محمدی مریوان / شیما پورمیرزاآقا / شیما شعاعی / شیوا بدیهی نژاد / صدرا سعادتی / صدیقه بازگلی / طناز آسایش / عباس کل چراغی / عرفانه باقرائت / عشرت بستجانی / علی بحرانی / علی صاحب / علی کریم زاده / علی نیکویی / علی همدانی / علیرضا بذرگر / فاطمه عباسی / فائزه امینی / فائزه دوستدار / فائزه زارع / فخری برزنده / فرنگیس بیات / فیروزه فیروز/ کامران اشتری / کامران معتمدی / کبری خسروی / کوکب بهداروند / لیلا مجدانی / مجتبی قاسمی / مجتبی گل سرخ / مجید باقری / محسن خرمی / محسن مهدی پور / محسن مهدی پور / محمد جواد طواف / محمد زینالی اُناری / محمد عبدلی / محمود راه نورد / مرجان افشار / مریم کیان ارثی / مریم محمدى / مریم ویولت / مریم رحمانی / مریم محمودی / مریم موسوی / مریم یاسمین / مژگان آژیده / مسعود کرمی / معصومه حیدری فرامرزی / ملوک ابهری / منصور بوستانی / منصوره معین الدینی / مهدخت سلطانیه / مهدی حمیدی / مهدی عربشاهی / مهدی گلی / مهرانه قاسمی / مهرداد علیمرادی / مهوش فخاری / مونا معافی / نازنین فتاحی قاضی / نرجس گلی / نرگس هاشمی / نسیبه سبحانی / نسیم سرابندی / نسیم شریعت / نعمت سرگلزایی / نگار انسان / نگار مسعودی / نگار نبوی / نیکی مرادی / نیلوفر نادریان / نیلوفر وحدت / هدی صالحی / هدی فرح پور / همیلا مؤید / یاشار پورخامنه

سی ام آبان ماه ۱۳۹۴: اسامی 100 تن از کسانی که در هفته سوم آغاز به کار کمپین “تغییر چهره مردانه مجلس” به آن پیوستند (به ترتیب حروف الفبا):

آرش محمدنیا / آزاده ساجدی صبا / آیدا قجر / احسان رمضانیان / احسان یوسفی نسب / اسحق چگینی / اکرم دادخواه / الهام اهردهی / الهه فرساد / بامشاد تابناک / پژمان ظفرمند / تکتم بهرامی / حامد حیدری / حمید رضا محرابیان / حمید ساکی / حمیده تقی زاده / حمیده قلندری / رقیه رضائی / روح اله عارف / زرین شاهی / زهرا روزبهانی / زهرا قنبری(سایل صدیق) / زهرا کمندی / زهرا نصیری / زهره اسکندری / ساغر غیاثی / ساناز اصفهانی / سحر شوشتری / سحر نادریان / سعید زمانی / سعید نعیمی / سعیده شهریسوند / سمانه اسدخانی / سمیه حق نگهدار / سمیرا فرمانی / سینا قرایی / شکوفه صمدی / شهپر بامداد / شهناز اکملی / شیده درویش / صهبا ساکی / عاطفه جامیری / عسل صباغی / عطیه خطیبی / علی جمالی / علیرضا حیدریان / غزاله عقیلی / فاطمه اسماعیلی / فاطمه بهزادی / فاطمه درویش / فاطمه ساکی / فاطمه سپهر / فاطمه مهدوى / فاطمه نصیری / فرانک سعیدی / فرحناز محمدی / فرزاد غیبی / فرشته میریان / فروغ خلیلی / فرید نادری / فریبا جعفری / فرید روحانی / کیمیا نصیری / لیدا بیگی / لیلا رمضانی فر / مامک هاشمی / محسن دبیری / محمد آزادی / محمد مهدی نصیری / مهران فلسفی / محمدرضا جلائی‌پور / محمود داوران / مریم زیرک / مریم فرزانه / مریم کریم بیگی / مژگان قطان / مطهره ناظری / معصومه اکبری / معصومه بازگیر / معصومه صیدی / ملیکا رضائی / منیژه حسینی / منیژه زیرک / مهدیار ساکی / مهدیه سادات میررحیمی / مهراوه نوبهار / مهرنوش رنجبران / مهسا عباسی / مهشید یوشی / میترا نورعلیزاده / نازآفرین نظراهاری / نازنین دلنواز / نازنین رجایی آملی / نفس دری / نفیسه اصغری / نیما عطارزاده / وحید لعلی پور / هدا اربابی / هدا مبصری

سیزدهم آذر ماه ۱۳۹۴: اسامی 110 تن از کسانی که به تازگی به کمپین تغییر چهره مردانه مجلس پیوسته اند:

آرمان مددنژاد / آزیتا ششبلوکی / ارسلان برنا / ارشیا خطیبی / افرین محمدکریمی / اکرم خیرخواه / امیرعلی شیروی / اویس حامدتوسلی / ایرج پناهی / بابک گلچین ماسوله / پریا شه بخش / پریسا الیاسی / پگاه رستمی نژاد / پیمان شمس / ترنم ارزنده / جمال عاملی / حسن چاکری زاده / حمید سعیدخان / راضیه زارع / روشنک شرفی زاد / ریحانه مقدم / زهرا پنانه / زهرا جعفری / زهرا شفیع زاده / زینب زارع / زینب طاعات / سارا به فروتن / سارا حسینی / سارا خدادادی فر / سارا زیدونی / سام پادبد / سحر سلطانی / سحر فخیمی / سمانه فاضلی کبریا / سودا پورغفار / سوسن حایری / سها میرزایی / سیدمصطفی رضوی / سیروان صادق وزیری / سیمین دخت جانبیگلو / شادی فرح زاد / شاهین احمدزاده / شبنم تاجمیری / شهروز مهدی پور / شهره اخباری / شهلا انتصاری / شهین دخت میاندشتی / صدیقه صباغ شهری / صغری ستاره آسمان / صفورا اکبری / صنم موثقی / طاهره میثمی / طوبی عازم / طیبه عباسلو / عباس کاظمی / عزت همتیان / علی باریکانی / علی توتونی / علی کافی / علیرضا کرمی / غزال احمدی / غزاله زارع / غزل عربی دره در / فاطمه حیدری / فاطمه نکونام / فرانک چالاک / فرشاد توماج / فرشته فهیم نیا / فرنوش فروغی / لیلا آقاجانی / مجتبی رجبی / مجید آریان پور / محبوبه امان الهی / محسن صادقی / محمد امین صالحی / محمد جواد کاظمی / محمد روزبهانی / محمد سعیدی رضوانی / محمدامین شفاعی / محمدحسین عرفانیان / مرجان امامی / مرجان باقری / مرجان دهقانی پور / مرضیه رئیسی / مریم سجادپور / مریم قربانی / مریم محمودی / مریم مشهدی / مریم نراقى / مژگان مرادپور / مسیح ابدالی / ملوک ابهری / مهتاب عبدالله نژاد / مهدی رضایی / مهسا فروغی / مهناز عم رضا / مهناز فلاحی / مهنوش نعیمی / مهین عباسی / نازنین خطیبی / نسرین علی پور / نگار احمدی / نگار نصیری / وحیده سیستانی / هادی جلیلی / هدی سبحانی / هدیه سلامت /هما شهبازى

دی ماه ۱۳۹۴: اسامی 80 تن از کسانی که به تازگی به کمپین تغییر چهره مردانه مجلس پیوسته اند(به ترتیب حروف الفبا)

آتنا مرکزی / آتوسا خزایی / آرمین خامه / آزاده عبیدی آشتیانی / آیت کریمی / احمد خالدی / انوشه طوسی / انیس صالحی / بهار آریان نژاد / بهروز کاظمی / پرستو میر / پروانه مافی / پگاه عامری / حجت اله تقی پور / حسن طاهری / حسین کمیلی اصفهانی / حوری اوالی / دلنیا قادری / رضا انصاری راد / رضوان کاکاوند قلعه نویی / رضوان مقدم / روناک چدنی / زهرا آشوری / زهرا علوی / زهره احمدیان / ساراعلیجانی / سان لی بهنود / سحر حجتی / سحر کیاء / سعید یعقوبی نژاد / سعید دهقان / سودابه هراتی / سولماز حسن پور / سهرورد زرشکیان / سیده تارا یحیی نژاد شیاده / سیمین فتحیان / سیده عارفه جمالی مطلق / شادی حلیمی / شهروز شکرایی / شهلا انتصاری / شهناز مداح / عطیه جمالی / علی حامدتوسلی / علی حدیثی / غزال شولى زاده / فاطمه حیدریان / فاطمه ستاری / فرح میرآقاسی / فرخنده جبارزادگان / فرزانه عنایتی / فرشته جمشیدی / فریبا مخبر / فریده طاهری / گیتی رستگار / لیدا فاضلی / لیلا زارع / لیلا علی کرمی / محسن مکوندی / محمد ابطحی / محمد حسن یوسف پور / محمد شیوائی کجوری / محمدرضا رجبى / مریم قربانی / مریم مقدم / مژگان آموزگار / مژگان مسلمی / مسعود ابراهیم نیا / معصومه علیمرادی / منا حدیثی / مهدی حجتی / مهرداد فلاحی / ندا اسکندری / ندا مغربی / نسرین حسین پور / نسرین فتحیان / نگار محمدی زاده / نیلوفر گچیلو / یاسمین صابریان

جمع آوری امضاء ادامه دارد…..

برای امضاء متن کمپین (چه زن و چه مرد) می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://docs.google.com/forms/d/1LR-DAtWysthBmOeZBcRn6ioNFnU0kDtFTeQUReNOF08/viewform?c=0&w=1

برای همکاری با کمپین می توانید با ایمیل زیر تماس بگیرید:

[email protected]

برای پیوستن به کمپین تغییر چهره مردانه مجلس از طریق ورود به لینک های زیر عضو شوید.

آدرس سایت کمپین:

http://www.women4parliament.org/

آدرس کانال تلگرام کمپین:

https://telegram.me/women4parliament

آدرس فیس بوک کمپین:

https://www.facebook.com/women4parliament

آدرس اینستاگرام کمپین:

https://instagram.com/women4parliament/

آدرس توییتر کمپین:

https://twitter.com/equalparliament

آدرس کانال رادیویی کمپین:

https://soundcloud.com/user-767749542-210096584/women4parliament

گزارش کامل نشست مطبوعاتی آغاز به کار کمپین تغییر چهره مردانه مجلس را می توانید در لینک زیر بخوانید:

http://feministschool.com/spip.php?article7815

مطالب مرتبط

+ There are no comments

Add yours