سونامی خشونت در ایران: در یک ماه، در یک رسانه

طلعت تقی نیا-20 فروردین 1388

مدرسه فمینیستی: به شهادت آمار و پژوهش های متعدد، فشار و بی عدالتی، فقر، بی کاری و فروکاسته شدن « امید به زندگی» از دلایل اصلی تولید خشم و استیصال مردم به شمار می آید. این عوامل خواهی نخواهی سبب ساز گسترش حیرت انگیز بزهکاری و ریشه دار شدن خشونت در بطن روابط اجتماعی ما است. در حال حاضر این بحران ها و رشد فزاینده جرم و جنایت، متاسفانه قربانیان زیادی را از جامعه می گیرند. بخش قابل ملاحظه ای از مجموعه جرایمی که اصطلاحا «بزهکاری» و جنایت خوانده می شود همچون همسر کشی، دیگر کشی، فرزندکشی، خودکشی، اعتیاد، سرقت، تن فروشی، و فرار دختران، عمدتا بازتاب تبعیض گسترده، فقر، و قوانین نابرابر اجتماعی است.

نتايج يک پژوهش در كشور ما نشان مي‌دهد كه بسیاری از موارد و نمونه هایی که منجر به آشفتگی روانی و خودویرانگری جوانان می شود از جمله خودسوزی زنان، فرار دختران از خانه و کاشانه شان و نظایر این فجایع، ریشه در تبعيض و فقر مادي و فرهنگي دارد. پژوهش فوق همچنین نشان می دهد که فقر خانوادگی، اختلاف بين والدين، افزایش طلاق، حضور ناپدري و نامادري، و جز آن، از مهم‌ترين عوامل فرار دختران جوان از کانون خانواده است. به گزارش «سرويس اجتماعي» ايسنا، اين پژوهش كه بر روي 50 دختر فراري به عنوان گروه نمونه، و 50 دختري که با والدين خود زندگي مي کردند، به عنوان گروه کنترل شده، صورت گرفته، توسط جمعي از متخصصان رشته روانپزشکي با هدف بررسي و تعيين ويژگي‌هاي جمعيت شناختي، شخصيتي و اختلالات رواني در دختران فراري، و به منظور شناخت اين فاکتورها و نیز جلوگيري از بروز اين پديده نابهنجار اجتماعي، انجام گرفته است. همچنین یافته‌هاي آماري اين مطالعه میدانی نشان مي‌دهد که 86 درصد از گروه دختران فراري در شهر و 14 درصد در روستا زندگي مي‌کنند.

در ادامه، نمونه های اعمال خشونت، که فقط در یک ماه (اسفند 1387) در روزنامه ایران منتشر شده، آورده ام با این توضیح که این نمونه ها فقط بخش بسیار کوچکی از اعمال خشونت در جامعه ما است که به مراجع قضایی و در نتیجه به رسانه ها راه می یابد. می دانیم که بخش اعظم بزه های اجتماعی و خانوادگی به هزار و یک دلیل، هرگز مجالی برای درج در روزنامه پیدا نمی کنند.

اعتیاد، سرقت

1/12/87 – فریبا نوعروس ۱۷ ساله تهرانی ۵ روز پس از ازدواج به خاطر فشارهاى شوهرش، مجبور به كيف قاپى شد.«سينا» شوهر فریبا 34 ساله، پس از دستگیری گفت: 50 روز پيش با فریبا ازدواج کردم به خاطر اعتياد شديد ناچار به تهيه پول مواد مخدر بودم و مى دانستم سرانجام خانه و زندگى ام را بر سر اعتياد از دست مى دهم. تصميم گرفتم با سرقت هاى روزانه هزينه ام را تأمين كنم تا به زندگى ام لطمه نخورد. براى اين كه پليس به رفتارم مشكوك نشود، همسرم را نيز همراه خودم مى بردم.

4/12/87- دختر جوانى به نام «مهوش» يك باند سرقت راه انداخته است.او پس از شناسايى دزدانى كه به تازگى از زندان آزاد شده بودند، آنها را جذب شبكه خود كرده و با كمك دزدان حرفه اى نقشه سرقت از خانه ها و خودروها را در كرج و شهريار اجرا مى كرد.سردار عليرضا اكبرشاهى فرمانده انتظامى استان تهران در اين باره گفت: مأموران در عمليات ضربتى، تمام اعضاى شبكه را دستگير كردند.

11/12/87- زن و شوهر مسلح كه با همدستى مردى، به يك طلافروشى دستبرد زده و صاحب مغازه و شاگردش را مجروح كرده بودند، هنگام فرار با كمك مردم دستگير شدند. به گزارش مأموران كلانترى ۱۳۰ نازى آباد دو مرد و يك زن مسلح كه از سوى مردم دستگير شده بودند به مأموران پليس سپرده شدند. مردم به محض دیدن حمله به صاحب مغازه و شاگردش برای دستگیری سارقان، اقدام می کنند. زن و مرد سارق که قصد فرار از مهلکه را داشته اند سرانجام به دام می افتند.

17/12/87- یک زن سارق به همراه دخترش كه با برنامه ریزی و نقشه قبلی به طلافروشى ها دستبرد مى زدند، هنگام اجراى آخرين نقشه سرقت خود، از سوى صاحب طلافروشى شناسايى و دستگير شدند. در پى اعلام شكايت هاى جداگانه چند طلافروشى در حوالى ميدان هاى مادر، ونك، خيابان هاى ميرداماد، گاندى، كريمخان و تجريش، در جريان دستبرد به طلافروشى ها قرار گرفتند. در جريان بازجويى ها مشخص شد ليلا 54 ساله و شهره 33 ساله مادر و دختر هستند.

اعتیاد، دختران فراری

18/12/87- آنيتا دختر جوان 20 ساله می گوید: حدود يكسال قبل از خانه فرار كرده با فريد آشنا شدم. او معتاد بود و كم كم مرا نيز به اعتياد كشاند. نياز شديد به پول داشتم تا بتوانم مواد مخدر «شيشه» بخرم. فريد پيشنهاد سرقت را مطرح كرد. من و او شب ها به عنوان مسافر خودروها را دربستى كرايه كرده و در بين راه فريد با تهديد چاقو و قمه راننده را مجبور به ترك خودرو مى كرد. گاهى اوقات هم موتوسيكلت ها را با همين شيوه مى دزديديم.

اعتیاد، قتل

12/11/87- مرد معتاد شهرستانى كه پس از قتل همسر موقتش مریم 26 ساله به تهران گريخته بود، با يك خودروى مسروقه و ماده مخدر «شيشه»، در خيابان ها پرسه مى زد، از سوى پليس دستگير شد. احمدرضا 30 ساله می گوید : مریم را خیلی دوستش داشتم، اما از مدتى قبل به روابطش مشكوك شدم. او را با خودروى مسروقه به خارج از شهر برده و خفه اش كردم. بعد هم جسد را همانجا رها كردم و به تهران آمدم.

20/12/87- پسر نوجوانى با مراجعه به کلانتری 134 مأموران را در جریان قتل مادرش قرار داد. وی گفت : پدر و مادرم سرايدار خانه ويلايى هستند. پدرم به خاطر اعتياد شديد چند بار بسترى شد، اما نتوانسته بود اعتيادش را ترك كند. به همين خاطر از چند روز قبل خود را در خانه حبس كرده و از مادرم مى خواست به او كمك كند. امروز كه از مدرسه برگشتم پدرم در خانه نبود و جسد مادرم را داخل اتاق يافتم. مرد معتاد که تحت تعقيب بود، وقتى براى دريافت پول سراغ صاحبخانه اش می رود، توسط ماموران دستگير مى شود.

اعتیاد، پدر کشی

14/12/87 – پسر ی با ضربه هاى كارد، پدر 55 ساله اش را کشت . پسر ۲۴ ساله به مأموران گفت: شب قبل از قتل پدرم متوجه شدم که او از سوى مأموران كلانترى ۲۳ فرديس تحت تعقيب است. چرا كه او معتاد بود و كارها و رفتارش آبروى ما را برده بود. پدرم را به اتاقكى در جاده ملارد كشانده و با كارد او را زدم.

اعتیاد ، کودک ؛آزاری

19/12/87- مردى با مراجعه به بخش قضايى «پيشوا» راز دلخراش یک مورد كودك آزارى و زندگى سياه فرزندانش را فاش كرد. او به قاضى گفت: حدود دو سال قبل متوجه اعتياد همسرم شده و خيلى تلاش كردم اعتيادش را ترك كند، اما او هربار پس از ترك، دوباره به طرف مواد مخدر مى رفت. پس از طلاق سر پرستی دودختر بچه به مادرشان واگذار شده بود که نا پدید شدند. یک روز با صحنه عجيب و باورنكردنى روبه رو شدم. نيلوفر و نازنين با لباس هاى كهنه و رنگ رو رفته گدايى مى كردند. ناپدرى و مادرشان براى تهيه پول مواد مخدرشان، دخترانم را مجبور به گدايى می كردند.

قتل های خانوادگی

3/12 /87 ـ حسين 65 ساله و دو دخترش ليلا 31 ساله و لاله 21 ساله در«ملك شهر» اصفهان به دست بهروز داماد ۳۱ ساله کشته شدند. بهروز پس از قتل همسر، خواهر زن و پدرزنش، به زندگى خود نيز پايان داد. فاطمه مادر خانواده تنها کسی که از مهلكه گريخته بود گفت:دخترم ليلا با شوهرش اختلاف داشت. بهروز مرد خشنى بود كه هميشه دخترم را كتك مى زد.لیلا از رفتارهاى همسرش خسته و به حالت قهر خانه اش را ترک کرده بود.

15/12/87- قديمى ترين متهم زن در پنجمين جلسه دادگاه که شوهر و برادرش را به عنوان قاتل معرفى كرده بود، به اتهام قتل بازداشت شد. فاطمه 53 ساله از ۱۳ سال قبل به اتهام قتل يكى از بستگانش به نام «مجيد» به سه بار قصاص محكوم شده، اما هر بار به دليل وجود برخى نواقص در پرونده، حكم اعدامش نقض شده بود . فاطمه در دادگاه گفت: شوهر و برادرشوهرم با التماس از من خواستند قتل را به گردن بگيرم. آنها مى گفتند زن ها اعدام نمى شوند و من نجات مى يابم. «فاطمه» در ادامه، نامه اى به قاضى ارائه داد كه در آن شوهرش نوشته بود: برادرش مجيد را كشته است.

18/12/87 – تازه داماد ۲۷ ساله اى به نام «محمدحسين» در پى مشاجره خانوادگى به دست برادر زن ۲۱ ساله اش على به قتل رسيد. وى در دفاع از خود گفت: همه چيز ناخواسته و اتفاقى رخ داد. حدود ۳ ماه قبل خواهرم با مقتول ازدواج كرد دو بار طلاهاى خواهرم به شكل مرموزى ناپديد شدند. روز حادثه همراه مادرم به خانه آنها رفتيم. اما هنگام جست وجو بين مادرم و دامادمان بحث شد كه ناگهان از شدت ناراحتى با خنجر تزئينى آويخته بر ديوار ضربه اى به دامادمان زدم.

همسر صیغه ای، قتل

3/12/87- خديجه جاهد معروف به شهلاجاهد پس از ۷۷ ماه زندان، در دومين جلسه دادگاه، ناگفته هاى قتل فاطمه سحرخيزان همسر ناصر محمدخانی فوتباليست سرشناس را در شعبه ۱۱۴۷ دادگاه جزايى و عمومى تهران فاش خواهد كرد.
تاكنون چند بار حكم اعدام شهلا جاهد از سوى قضات ديوان عالى كشور تأييد شده است. شهلا می گوید: اكنون با گذشت ۷۷ ماه، فهميدم كه هر دو نفرمان قربانى يك عشق شده ايم.

5/12/87- در دومین جلسه محاکمه غیر علنی ناصر محمدخانى هم در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: من رضايت نمى دهم چون شهلا حرف هاى ضد و نقيض زيادى مى گويد و كارهايى انجام داده كه قابل بخشش نیست.

26/12/87- شهلا بار دیگر به قصاص محکوم شد خرمشاهي یکی از وکلای شهلا می گوید : ايراد هاي پرونده برطرف نشده است، به راي صادره اعتراض خواهم کرد. خرمشاهى در دفاع از موكلش اظهار داشت: اقرارى كه تحت فشار جسمى و روحى براى اثبات يك قتل صورت گيرد، به هيچ عنوان وجاهت قانونى ندارد. موكل من در مراحل مختلف بازجويى تحت فشارهاى روحى، روانى بارها گفته به خاطر علاقه به ناصر و اين كه نمى خواست او را تحت شرايط بد در بازداشتگاه اداره آگاهى ببيند مسائلى را مطرح كرده است .

20/12/87 – مأموران كلانترى ۱۲۷ نارمك در جريان قتل زنى در خانه اش قرار گرفتند. پسر قربانى به مأموران گفت: «حدود ساعت ۹ شب از دانشگاه به خانه برگشتم که ناگهان با پيكر بى جان مادرم که خفه شده بود رو به رو شدم . مقدارى از لوازم با ارزش خانه نيز سرقت شده است. مريم 48 ساله به دنبال جدايى از همسر دومش با پسر دانشجويش زندگى مى كرده و به تازگى به خانه جديد نقل مكان كرده بودند.

همسر کشی

3/12/87- اميد 30 ساله به پلیس آگاهی گفت: سال ۸۲ با نازنين ازدواج كردم، بيشتر مواقع با هم درگيرى داشتيم. پس از دنيا آمدن فرزندمان نيز اختلاف هايمان بيشتر شد، چند ماه قبل با الهام آشنا شده و او را به عقد موقتم درآوردم، اما نازنين به موضوع پى برد و جار جنجال به پا کرد همگى به كلانترى رفتيم پس از آشتى قرار شد هر سه نفر در خانه الهام زندگى كنيم. آنشب با صداى گريه فرزند شيرخواره ام از خواب بيدار شدم و همسر28 ساله ام را صدا كردم تا بچه را آرام كند، در يك لحظه از شدت ناراحتى و عصبانيت بينى و دهانش را گرفته و خفه اش كردم.

15/12/87- يك زن ميانسال در «ملك شهر» اصفهان، بر اثر اصابت ضربه هاى مشت در خانه اش از پا درآمد. شوهر قربانی پس از دستگیری می گوید : صبح روز حادثه بر سر اختلاف هاى قديمى با همسرم درگير شدم او به بهانه گيرى و غر زدن پرداخت من خيلى عصبانى بودم و او نيز آرام نمى گرفت به طرفش حمله ور شده و به شدت كتكش زدم. بعد هم به محل كارم رفتم. وقتى متوجه شدم همسرم فوت كرده، از شدت وحشت فرار كردم.

21/12/87- مردی با امدادگران اورژانس و آتش نشانى تماس گرفت وخودسوزى همسر ۲۰ ساله اش خبر داد. رحيم 25 ساله همسر الهام در تشريح ماجرا گفت: حدود ساعت ۸ شب الهام به حمام رفت. اما دقايقى بعد با شنيدن صداى فريادهاى همسرم به طرف حمام دويدم. اما هرچه تلاش كردم موفق نشدم در را باز كنم. در را شكستم همسرم را در ميان شعله هاى آتش ديدم. پدر نوعروس به بازپرس گفت: از دامادم شكايت دارم و مطمئنم الهام خودسوزى نكرده بلكه كشته شده است.

مهریه

10/12/87 – مرد زندانی در دوران محكوميت زندان، با سپردن وثيقه به طور موقت آزاد شده بود در سومين ازدواجش ۱۴ هزار سكه طلا مهريه با شرطى عجيب براى همسرش تعيين كرد. «هانيه» با مراجعه به شعبه ۲۷۶ دادگاه خانواده تهران گفت: شوهرم ناچار بازگشت برای مدت طولانی به زندان است و خواستار صدور حكم طلاق شد . شوهرم هنگام عقد، در ستون شرايط ضمن عقد، شرط كرد چنانچه عروس بخواهد مهريه ۱۴ هزار سكه طلا را مطالبه كند، حق مراجعه به محاكم قضايى را ندارد و تنها از طريق مذاكره و مصالحه دوستانه در اقساط طويل المدت و با رضايت شوهرش مى تواند مهريه را دريافت كند.

اخاذی ، کلاهبرداری

11/12/87 – سمیرا با مراجعه به شعبه ويژه امنيت اجتماعى دادسراى تهران گفت: با پسر ۲۳ ساله اى به نام «ايرج» آشنا شدم دو ماه از شروع دوستى ما گذشته بود كه «ايرج» خانه اى براى آغاز زندگى مشترك خريده از من خواست براى ديدن خانه همراهش بروم. در آنجا پس از خوردن يك نوشيدنى بيهوش شده و زمانى كه به هوش آمدم متوجه شدم مورد آزار و اذيت قرار گرفته ام. ايرج از صحنه آزار و اذيتم نيز فيلمبردارى كرده بود. بعد هم تهديد كرد اگر موضوع را به پليس يا خانواده ام بگويم فيلم را در شهر پخش مى كند.

11/12/87- خواستگار قلابى و همسر موقتش از ۱۷ دختر ثروتمند كلاهبردارى كردند. «مسعود» همراه «منير» و يك زن و مرد سالخورده به عنوان خواستگار خود را صاحب يك شركت و كارخانه در ايران و چند كشور خارجى معرفى مى كرد و پس از جلب اعتماد خانواده ها فريب می داد. او داراى همسر و فرزند است و «منير» هم همسر موقت اوست.

«سوء ظن» هم چنان خشونت می آفریند

11/12/87- مأموران كلانترى ۱۳۴ شهرك قدس در جریان قتل «بيتا» ۱۶ ساله قرار گرفتند. پدر مقتول ضمن اعتراف به قتل گفت: از مدتى قبل متوجه روابط مشكوك دخترم شده بودم شب قبل مزاحمتهاى تلفنى فردى ناشناس شروع شد. صبح كه از خواب بيدار شديم دخترم خانه نبود. وقتی برگشت با او درگير شدم و از شدت ناراحتى و عصبانيت با اسلحه شكارى او را به قتل رساندم.

12/12/87 – «محمد» 28 ساله در محله كيانشهر (جنوب تهران) حدود سه ماه پيش دختردايى اش الهام 25 ساله را به عقد خود درآورده بود. اما به دليل سوءظن شديد، همسرش را با ضربه هاى چاقو از پا درآورده و بعد هم خودزنى كرده است. همسر اول رضا نيز چندى قبل به خاطر سوءظن هاى شديد شوهرش خود را به آتش كشيده و جان باخته است.

19/12/87- مرد جوان كه به خاطر سوءظن، همسر موقتش را از پا درآورده بود، در يك قدمى چوبه دار با رضايت پدر و مادر قربانى در آستانه سال نو از مرگ نجات يافت. فهيمه 34 ساله دانشجوى فوق ليسانس زبان و ادبيات فارسى بود كه در پى جدايى از همسر اولش كه مردى خلافكار و سابقه دار بود، به عقد موقت فرزاد24 ساله درآمده بود . از چند ماه قبل با او اختلاف پيدا كرده و قصد جدايى داشت. علی می گوید : من عاشق فهيمه بودم؛ حتى به خاطر او همسر اولم را نيز طلاق دادم. به گمان اين كه به من خيانت مى كند، تصميم به قتلش گرفتم.

27/12/87- مرد 42 ساله پس از قتل همسرش به كارآگاهان اظهار داشت : از مدتى قبل به رفتارهاى همسرم مشكوك شده بودم به همين خاطر او را تعقيب كرده و متوجه شدم با مرد غريبه اى رابطه پنهانى دارد. تقاضاى طلاق دادم. همسرم تعهد داد که ارتباطش را قطع كند روزها همسرم را به محل كارم مى بردم . در روز حادثه وقتى به خانه آمدم او را با مرد غريبه اى ديدم. او را مورد ضرب و شتم قرار دادم. بعد از مرگش نيز با صحنه سازى اعلام كردم براثر تصادف فوت كرده است.

قتل های ناموسی

1/12 /87 – «امير» عامل اصلى جنايت به مأموران هنگ مرزى خراسان گفت: شامگاه ديروز من و برادرانم وقتى از محل كار به خانه آمديم، خواهرم را همراه پسر غريبه اى ديديم. بلافاصله هر دو را دستگير كرده و موضوع را به پدرمان اطلاع داديم. او دستور قتل خواهرم و مرد غريبه را صادر كرد و ما نيز شبانه آنها را به بيابان برده و هر دو را كشتيم.

دختر کشی

17 /12/87 /- مأموران كلانترى ۱۲۴ قلهك از كشف پيكر خونين يك دختر در خانه اش واقع در خيابان اختياريه باخبر شدند.بنفشه 18 ساله بر اثر اصابت ضربه هاى سنگين به سرش، از پا درآمده است. عامل جنايت نيز با بريدن رگ دست دختر جوان، سعى داشته موضوع را خودكشى نشان دهد. بنفشه دانشجوى رشته مهندسى صنايع است .

تجاوز

17/12/87- زوج جوانى با خودروى سوارى شخصى در حال عبور از جاده مشهد خلج بودند كه ناگهان چهار مرد با دو دستگاه موتوسيكلت راه را بر آنها سد كرده و مانع حركت شان شدند.آنها با تهديد كارد زوج جوان را از خودرو پياده كرده و مرد را به زور از همسرش جدا كردند زن جوان را مورد آزار و اذيت قرار دادند. پس از سرقت طلا و پول و گوشى تلفن همراه، زن و شوهر را در بيابان رها كرده و گريختند. هرچهار مرد از سوى دادگاه كيفرى مشهد به اعدام محكوم شدند.

20/12/87- عامل قتل سريالى هفت زن در ورامين در جلسه محاكمه خود و سه همدستش، منكر اعتراف هاى قبلى اش در اداره آگاهى و دادسرا شد. دو مرد مسافربرنما،پس از سوار كردن زنان و دختران تنها، آنها را به بيرون شهر منتقل كرده و با تهديد، طلاهايشان را سرقت مى كنند.عليرضا یکی از دستگیر شدگان که به قتل هفت زن در ورامين و قرچك اعتراف كرده بود گفت: پس از قتل هفتمين زن، فقط سرقت مى كرديم فقط اتهام آدم ربايى، سرقت و آزار و اذيت دو تن از زنان را قبول دارم. اعتراف به قتل هفت زن نيز تحت تأثير فشار بازجويى ها در اداره آگاهى بوده است.

رمال های متجاوز

15/12/87 – پيرمرد رمالی که زنان و دختران جوان را مورد آزار و اذيت قرار مى داد، هنگام فريب آخرين طعمه اش دستگير شد. زن جوانى با مراجعه به كلانترى ۱۸ قرچك ورامين راز مرد ۶۳ ساله را فاش كرد. او به مأموران گفت: از مدتى قبل با مشكل بزرگى در زندگى رو به رو بودم به مرد رمالى كه مدعى بود مشكلات مردم را رفع مى كند مراجعه کردم او در فرصتى مناسب مرا مورد آزار و اذيت قرار داد. ابتدا به خاطر ترس از آبرو قصد شكايت نداشتم، اما وقتى متوجه شدم او با اين شگرد چند تن ديگر را هم مورد آزار و اذيت قرار داده، تصميم به شكايت گرفتم.

گروگان گیری ، کودک ربایی

24/12/87- كارآگاهان پليس سيستان و بلوچستان در جریان كودك ربايى دختر بچه هفت ساله اى به نام «زهرا» قرار گرفتند. زهرا همراه یکی از ربایندگان در يكى از خيابان هاى زاهدان دستگير و كودك ربوده شده آزادشد. همزمان اعضاى شبكه ديگرى پس از ربودن پسر ۱۴ ساله اى به نام «سعيد» براى آزادى اش ۲۰۰ ميليون تومان پول نقد خواسته بودند یکی از اعضا ء ربایندگان به نام يحيى 20 ساله را دستگير شد و پسر ربوده شده آزاد شد.

شوهر کشی

2626/12/87- زنی براى كشتن همسرش آدمكش اجير كرده بود، نمى دانست پس از شش ماه، قاتل به سراغ خودش خواهد آمد.«حميد» بعد ازدستگيری گفت: چندى قبل با اكرم آشنا شده و رابطه پنهانى ما آغاز شد. پس از مدتى قرار شد «محسن» را به قتل برسانيم و با هم ازدواج كنيم، بنابراين طبق نقشه، شب جنايت اكرم با قرص هاى خواب آور همسرش را بيهوش كرد، من و يكى از دوستانم محسن را با ضربه اى سنگين به سرش از پا درآورديم.براى صحنه سازى جسدش را در دريا رها كرديم، چند روز قبل متوجه شدم اكرم قصد ازدواج با مرد ديگرى را دارد، تصميم داشتم او را بكشم كه فرزندش سر رسيد.

دیگر کشی ، سرقت

27/12/87- عامل قتل هاى سريالى زنان سالمند در روستاى اطراف شهرستان «زرنديه» بازداشت شد.
مرد 20 ساله پس از شناسايى پيرزنان تنها، آنها را با ضربه هاى سنگين از پا درمى آورد و پس از سرقت متوارى مى شد و در كمتر از دو ماه چهار پيرزن را به قتل رساند. وی گفت: به خاطر مشكلات شديد اقتصادى و تأمين مخارج زندگى ام ، سرقت مى كردم.

باز هم سكوت!

چهارمين پرونده قتل هاى سريالى سال ۸۷ در حالى در آخرين روزهاى سال كشف شد كه همانند پرونده هاى قبلى، پليس از اطلاع رسانى درباره وقوع آنها و حتى كشف راز جنايت ها خوددارى كرده و همچنان شاهد سكوت خبرى در اين باره هستيم. اين در حالى است كه سردار احمدى مقدم – رئيس پليس كشور – چند روز قبل در گفت و گو با خبرنگار ما بر اطلاع رسانى سريع در زمان وقوع حوادث مهم از جمله قتل هاى سريالى تأكيد كرده بود.

سهل انگارى پزشكى

13/12/87- پزشك متخصص زنان و زايمان به خاطر مرگ زن جوان هنگام تولد دوقلوهايش، به پرداخت ۵۰ درصد ديه يك زن محكوم شد.پدر زن جوان درباره شكايتش به بازپرس شعبه سوم دادسراى ناحيه ۱۹ تهران گفت: دخترم هيچ نوع بيمارى نداشت و دوقلوهايش نيز طبق مدارك موجود سالم به دنيا آمده و مشكل خاصى نداشتند. مطمئنم اشتباه و كوتاهى پزشك معالج به مرگ غم انگيز دخترم انجاميده است. با گذشت يك سال از مرگ بيمار و اعتراض خانواده اش، هيأت ۹ نفره پزشكى ميزان قصور پزشك را ۵۰ درصد اعلام كردند.

سر آخر عملیات ویژه

22/12/87 – دستگيرى فالگيران و رمالان، سرانجام به شناسايى ۶۴ زن و مرد شياد، و دستگيرى ۲۶ جادوگر انجامید. دادگسترى استان قم مدتى قبل با دريافت گزارش هاى محرمانه درباره اقدام هاى تبهكارانه تعدادى از رمالان و فالگيرها در مناطق مختلف شهر، با شناسايى ۲۰ زن و مرد شياد، اوايل آذرماه نخستين مرحله طرح را اجرا كردند كه پرونده مجرمين پس از بازجويى ها و جمع آورى اسناد و مدارك لازم با صدور كيفرخواست به دادگاه عمومى ـ جزايى ارسال شد.

در حالى كه تعداد ديگرى از فالگيران شهر با شنيدن خبر دستگيرى همدستانشان متوارى شده و به محل هاى نامعلوم گريخته بودند، با گذشت دوماه، فعاليت هاى شان را از سر گرفتند. بنابراين مأموران كه با رديابى هاى ويژه و عمليات نامحسوس اطلاعاتى، پاتوق مجرمان را تحت كنترل قرار داده بودند، در مرحله دوم طرح ضربتى، ۶۴ زن و مرد شياد را شناسايى كردند. تعدادى از اين افراد تازه كار با تذكر شفاهى و سپردن تعهد و اطلاع از مجازات سنگينى كه در انتظارشان بود، دست از فعاليت هايشان برداشتند. اما ۲۶ تن از مجرمان حرفه ای و معروف، بازداشت شدند و تحت بازجويى هاى فنى و پليسى قرار گرفتند. هنگام دستگيرى ۵۹ جلد انواع كتاب هاى عجيب و غريب از اتاق كار تاريك و خوف انگيز رمالان، به دست آمد. همچنین مقدار زيادى پوست، مو و پشم حيوانات، چشم و دندان گرگ، سر بریده طاووس، چشم خروس، پر هدهد، نيش مار، انواع و اقسام مواد مخدر، و ۱۵ نامه عجيب ـ آماده ارسال براى مشتريان ـ كشف شد.

در میان بازداشت شدگان، فردی به نام رضا 36 ساله هست که با مدرك تحصيلى ليسانس و راه اندازى يك دفتر كار شيك، پس از تعيين وقت قبلى به شكار مشتريانش مى پرداخت. همچنین زن ۴۳ ساله اى به نام زهره از ديگر مجرمانى است كه با تأسيس دفتر كار و استخدام منشى، رمالى مى كرد. مأموران در دفتر كار زهره با ۶ زن درمانده روبه رو شدند. يك دستگاه كارت خوان، يك رايانه و مقدارى ابزار و تجهيزات رمالى نیز در دفتر وی کشف و ضبط شد. يك فقره چك بانك صادرات به مبلغ ۶۷۰ ميليون ريال نيز در ميز كار وى به دست آمد. اين زن رمال كه فقط سواد خواندن و نوشتن دارد، خود را روانشناس و پزشكيار معرفى مى كرد .


* _ کلیه خبرها برگرفته از روزنامه ایران است

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *