درخواست وزیر ارشاد از مقامات امنیتی برای برخورد با «موسیقی ناسالم»

9 تیر 1387

در سایت ببینید:زمانه

محمد ‌حسین صفار هرندی، وزیر ارشاد دولت محمود احمدی‌نژاد از نیرو‌های امنیتی و انتظامی ایران خواست با «جریان‌های موسیقی ناسالم» در کشور برخورد کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا امروز یکشنبه از محل جلسه هیأت دولت و به نقل از آقای صفار ‌هرندی اعلام کرد: «مقابله با این جریان‌ها خارج از توان دستگاه فرهنگی کشور است و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی کشور هم باید وارد عمل شوند.»
در ایران تقریبا از سال ۱۳۸۰ گروه‌های موسیقی فراوانی به صورت زیرزمینی در سبک‌های رپ و راک کار خود را آغاز کرده‌اند.

ممانعت از فعالیت رسمی گروه‌های موسیقی جوان‌پسند در ایران سبب شده است تا آن‌ها برای عرضه آثار خود به فعالیت‌های زیرزمینی روی بیاورند.

با این حال وزیر ارشاد دولت آقای احمدی‌نژاد گفت که این گروه‌ها «موسیقی را بهانه‌ای برای رسیدن به اهداف ناسالم خود قرار داده‌اند.»

وی حاضر نشده به تشریح اهداف این گروه‌ها بپردازد؛ اما اعلام کرد که نیرو‌های امنیتی اطلاعات کافی برای شناسایی و دستگیری عوامل موسیقی زیرزمینی در اختیار دارند.

این برای نخستین بار است که وزارت ارشاد دولت آقای احمدی‌نژاد به این صراحت از مقامات امنیتی خواسته است با گروه‌های موسیقی زیرزمینی برخورد کند.

پلیس ایران تا کنون طرح‌هایی را با محویت «برقراری امنیت اخلاقی» در این کشور به اجرا گذارده است که طی آن تعداد زیادی دختر و پسر جوان به خاطر رعایت نکردن الگوی پوشش اسلامی ارشاد یا بازداشت شده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم درخواست وزارت ارشاد از پلیس ایران برای برخورد با گروه‌های موسیقی زیرزمینی در ایران، دور جدید طرح امنیت پلیس این کشور، برخورد با این گروه‌ها باشد.

پلیس ایران، اردیبهشت‌ماه سال گذشته شماری از اعضای گروه‌های موسیقی زیرزمینی ایران بازداشت کرده بود.

در آن زمان یکی از خواننده‌های رپ تهران در گفت و گو با رادیو زمانه اعلام کرد: «از روز ۳۰ فروردین سه استودیو که موسیقی زیرزمینی را در آن ضبط و تهیه می‌کردند، پلمپ شده و چندین نفر از خواننده‌های این گروه‌ها دستگیر شدند.»

به دنبال محدودیت در اجرای کنسرت‌های راک در سالن‌های اجرا و صادر نشدن مجوز از سوی وزارت ارشاد برای برگزاری برنامه زنده یا انتشار آلبوم از سه سال گذشته به این طرف، گروه‌های زیرزمینی در سالن‌های کوچک برخی آموزشگاه‌ها اقدام به برگزاری کنسرت می‌کنند.

مطالب مرتبط

+ نظری برای این مطلب وجود ندارد.

افزودن