اخباری در مورد فعالان زن زندانی

30 مهر 1387

مدرسه فمینیستی: درحالی آخرین روز مهرماه را پشت سر می گذاریم که بیش از 6 فعال زن در زندان به سر می برند. عشا مومنی روز 24 مهرماه بازداشت و در بند 209 و 5 تن از فعالان زن در کردستان یعنی زینب بایزدی، هاناعبدی، روناک صفازاده، نگین شیخ الاسلامی، فاطمه گفتاری، ماه هاست که در زندان به سر می برند.

براساس گزارش سایت تغییر برای برابری، محمدعلی دادخواه وکالت عشا مومنی دانشجوی ایرانی مقیم کالیفرنیا را برعهده گرفت. دادخواه با اعلام اینکه رسما از سوی خانواده مومنی به عنوان وکیل این پرونده شناخته شده است درباره بازداشت عشا مومنی گفته است: «تا جایی که خانواده مومنی به من گفته اند علت دستگیری عشا تصویربرداری های وی برای تهیه پایان نامه دانشگاهی اش بوده است، در حالی که مطابق با ماده 23 قانون اساسی در مورد فیلمبرداری از مکان هایی که منع قانونی ندارد اصل بر برائت و اجازه است. چون این فیلم ها نیز در منزل افراد تهیه شده که طبعا منعی نیز ندارد، متهم کار غیرقانونی انجام نداده است».

از سوی دیگر برای آزادی زنان دربندی همچون عشا مومنی دانشجوی ایرانی و نیز زینب بایزیدی، هانا عبدی، روناک صفازاده، نگین شیخ الاسلامی و فاطمه گفتاری از اعضای انجمن آذرمهر، دو وبلاگ جدید راه اندازی شده است که هر یک اخبار دستگیری این زنان را دنبال می کنند:

«زنان آذرمهر را فورا آزاد کنید» وبلاگی برای آزادی فعالان زن کرد است و در وبلاگی به نام «برای آزادی عشاء» نیز اخبار مربوط به دستگیری عشا مومنی پیگیری می شود.

طبق گزارش سایت زنان آذرمهر هانا عبدی 22 ساله‌ که سال گذشته در سنندج دستگیر شده بود برای طی کردن دوران حبس و تبعید از روز پنج شنبه 25 مهر ماه به‌ زندان “رزن” همدان انتقال داده‌ شده‌ است. در این خبر آمده است: «انتقال هانا به‌ زندان رزن بدون اطلاع خانواده اش صورت گرفته است و از زمان انتقالش به‌ این زندان تاکنون با خانواده اش هیچ گونه تما سی نداشته و این امر موجب نگرانی خانواده وی شده که از فرزندشان هیچ گونه خبری ندارند. گفتنی است که زندان رزن در 20 کیلومتری جاده همدان – رزن واقع شده‌ و از لحاظ امکانات بهداشتی و امنیتی در شرایط بسیار نامساعدی قرار دارد.»

سایت روزآنلاین نیز به نقل تایم خلیج گزارشی از دستگیری عشا مومنی منتشر کرده است. در این گزارش آمده است: «مومنی دانشجوی دانشگاه ارتباطات و هنر دانشگاه ایالتی کالیفرنیا است که دو ماه پیش برای دیدار با خانواده و کار بر ‏روی پایان نامه اش که درباره جنبش زنان است، به ایران آمد. در وبسایت آمده است:« مقامات امنیتی خانه و وسایلش ‏که شامل کامپوتر و فیلم هایی که مربوط به پایان نامه اش می شد را توقیف کردند». مقامات دولتی هیچ اظهار نظری در ‏این مورد نکرده اند.‏»

از سوی دیگر کمپین بین المللی حقوق بشر طی اطلاعیه ای به بازداشت عشا مومنی اعتراض کرده و نوشته است: «عشاء مومنی؛ فعال حقوق زن و ازفعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییرقوانین تبغیض آمیز، و همچنین دانشجوی دوره کارشناسی ارشد که در حال انجام تحقیق برای پایان نامه خود در مورد جنبش زنان در ایران بود، در تاریخ 24 مهرماه 1387 در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایرانی خواستار آزادی فوری مومنی و پایان دادن به آزارواذیت و محاکمه فعالان حقوق زن در ایران شد.»

مطالب مرتبط

+ There are no comments

Add yours