پاسخ مردان به اظهارات نخست وزیر ترکیه: ما مردان در این خشونت علیه زنان با دولت شریک نمی شویم

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

اکرم خیرخواه-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: 21 خردادماه، گروهی از مردان ترکیه در اعتراض به سخنان نخست وزیر این کشور در مورد محدودیت زمانی سقط جنین و لایحه ی دولت در این مورد و در حمایت از زنانی که هفته گذشته تظاهرات کرده بودند، در استانبول تجمع اعتراضی برپا کردند.

ساعت 14 دیروز در میدان تونل تعدادی از مردان پارچه نوشته ای را باز کردند که روی آن نوشته شده بوده: “ممنوعیت سقط جنین، خشونت علیه زنان است”. با به نمایش در آمدن این پارچه نوشته، بر تعداد مردان حاضر در میدان افزوده شد و با شعارهایی که در محکومیت سخنان نخست وزیر ترکیه بود شروع به راهپیمایی به طرف میدان تقسیم و خیابان استقلال کردند . این مردان حامی آزادی سقط جنین شعارهای زیر را سر می دادند: «به خاطر نطفه خودت زنان را گناهکار ندان»، «کودک برای افزایش قدرت کار و زن برای سرمایه نیست»، «به خاطر ایمنی مردان، برای زنان قانون وضع نکنید»، «سقط جنین حق است، کشتار اولودره قتل»، «با سکوتت شریک گناه هستی»، «کودک به دنیا می آورم، سقط جنین هم می کنم؛ به تو چه!»، «کودکانمان را به تو نمی دهیم» و…


” آزادی ما بدون آزادی زنان امکان پذیر نیست”

لونت پیشکین که یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات بود طی سخنانی در اجتماع مردان گفت: AKP (حزب حاکم ترکیه) و حامیان آن، حاملگی های بیشتر و نیروی کار ارزانتر می خواهد. افزایش کارگران جوان بی تجربه و کاستن از حقوق بازنشستگی، بهره برداری از کودکان کار و جوانان کارگر از اهداف آنهاست. این دولت تساوی جنسیتی نمی خواهد و با افزایش زایمان زنان درصدد کمتر کردن حضور آنان در اجتماع و سیاست است. زنان ماشین جوجه کشی نیستند و ما در مقابل این تفکر ایستادگی می کنیم. دولت در مقابل افزایش رو به رشد جنایت علیه زنان، کوچکترین سیاست حمایتی در پیش نگرفته و به نوعی پشت متجاوزین ایستاده است. آزادی ما بدون آزادی مطلق زنان امکانپذیر نیست.

وی در ادامه گفت: قوه قضائیه هر روز بیشتر در مقابل تجاوز جنسی و خشونت های جنسی از خود سازگاری نشان می دهد. ممنوعیت سقط جنین خشونت علیه زنان از طرف دولت است. ما مردان در این خشونت علیه زنان با دولت شریک نمی شویم. کودکان و بزرگسالان ملک دولت نیستند و دولت باید حدود اختیارات خود را بداند!

لازم به یادآوری است که نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان، هفته ی گذشته طی سخنانی سقط جنین و سزارین را قتل معرفی کرده و خبر از ارائه ی لایحه ای از طرف دولت برای محدودیت زمانی سقط جنین داده بود. این سخنان نخست وزیر ترکیه موجی از مخالفت ها در ترکیه برانگیخته است. احزاب مخالف دولت و همچنین تشکل های زنان از جمله مخالفان عمده این سخنان هستند که طی هفته گذشته تظاهرات ها و میتینگ های اعتراضی در این رابطه برپا کرده اند.


در حاشیه این تظاهرات تعداد زیادی از زنان نیز به تشویق مردان پرداخته و آنان را همراهی کردند. این راهپیمایی مردان، بدون خشونت و ایجاد مانعی از طرف پلیس به پایان رسید.

همچنین افراد شرکت کننده در این تظاهرات به توضیح قانون سقط جنین در ترکیه و سخنرانی نخست وزیر این کشور به توریست هایی که در خیابان استقلال حضور داشتند پرداختند.

مطالب مرتبط

+ نظری برای این مطلب وجود ندارد.

افزودن