ثبت رکورد دختر آب های ایران، محصور در سلایق مسئولان ورزش کشور

۱ min read

مریم روشنایی-4 تیر 1392

مدرسه فمینیستی: ثبت رکورد شنا در آبهای آزاد «الهام سادات اصغری» با مشکل عدم تائید از طرف وزارت ورزش روبرو شده است! بنابه گزارش سایت عصر ایران الهام سادات اصغری که اولین زن شناگر رکورد دار ایران و بنیانگذار مسابقه آبهای آزاد بانوان در ایران موفق شده تا 18 کیلومتر را بدون توقف شنا کند. او که در این برنامه از پوشش کامل اسلامی استفاده کرده و ناظران قانونی نیز در تمام مدت همراه وی بوده اند اکنون سر در گم عدم ثبت رکورد خود در وزارت ورزش کشور است.

به گزارش سایت عصر ایران استدلال مسئولان ورزش و از جمله معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش این است که چون قبل از این چیزی به اسم «لباس شنای آزاد بانوان» در وزارت ورزش تصویب نشده، لباس خانم اصغری هنگام شنا در دریا هرقدر هم اسلامی بوده باشد، از نظر آنها مورد قبول نیست و ثبت این رکورد، از لحاظ شرعی مشکل دارد!
«الهام سادات اصغری» با اشاره به این که تاکنون مراحل اداری ثبت رکورد شنای 18 کیلومتری او نتیجه‌ای در پی نداشته، می‌گوید: «مسوولان وزارت ورزش به من گفتند که باید ثبت این رکورد را فراموش کنم.»

الهام اصغری با بیان این که لباس ابداعی او کاملا پوشیده است و ناظران نیز آن را تائید کرده بودند گفت: «پوشش من به اندازه یک لباس فضانوردی آزاردهنده و سنگین است و اگر همین الان این لباس را به تن آقای رضازاده کنند و از او بخواهند وزنه بزند، همان لحظه دوباره از این رشته خداحافظی می کند.»


شناگر رکوردشکن 32 ساله با تاکید بر این که شنای مسیر 18 کیلومتری کار ساده‌ای نبوده که اکنون بتواند از کنار آن به راحتی بگذرد، تصریح می‌کند: «من وقتی ساعت‌ها در دریا شنا می‌کنم و تسلیم امواج نمی‌شوم، برایم قابل پذیرش نیست که حالا در مقابل تصمیمات و نظرات شخصی برخی مسوولان سر فرود بیاورم، به همین دلیل همچنان در حال پیگیری حق قانونی خودم هستم چون رکورد من قانونی بوده و باید ثبت شود.»

رکورد قبلی الهام در سال 1387، شنای 12 کیلومتر در آبهای دریای خزر بوده که با شنای کرال سینه در آن 240 هزار بار دست زده است. از آنجایی که در ایران مسابقات آبهای آزاد تنها برای مردان وجود دارد؛ سختی های چنین کاری را برای وی دوچندان کرده اما او همچنان امیدوارانه توانسته این بار رکورد خود از 12 کیلومتر را به 18 کیلومتر ارتقاء دهد. او در واقع نخستین زن مسلمانی است که توانسته این رکورد را از خود به جای بگذارد. الهام بارها و بارها هدف خود از انتخاب ورزش سنگینی چون شنا در آبهای آزاد را معرفی ورزش بانوان و حضور پررنگ دختران ورزشکار در صحنه های ورزشی اعلام کرده است. وی در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد در پاسخ به سوالی مبنی بر هدف و انگیزه ات از رکورد زدن چیست؟ می گوید: می خواهم همه بدانند که بانوان کشور ما اگر امکانات لازم را برای پیشرفت داشته باشند می توانند در تمام عرصه های زندگی رکورد دار باشند. . فقط می خواستم اعلام کنم استعدادهایی هستند که باید به آنها اهمیت داده شود. زنان جامعه ما، مادران خانواده هایی هستند که اجتماع را تشکیل می دهند و مادران، ستون اصلی در هر خانواده به شمار می روند. اگر هر زنی در خانواده با ورزش مورد علاقه خود آشنا شود و استعداد او پرورش یابد با شادابی و روحیه خوبی که از ورزش کردن به دست می آورد، می تواند در استحکام و بالارفتن روحیه آن خانواده مؤثر باشد.

الهام سادات اصغری به عنوان رکوردار شنا در آبهای آزاد درباره احساسش از شنا کردن نیز می گوید: «همین که زیرپایم خالی است اما به خودم متکی هستم احساس رضایت می کنم.»

با توجه به اینکه رکورد مردان ایرانی در این رشته از 10 کیلومتر تجاوز نکرده و الهام سادات اصغری با این کار به نحوی رکورد کشوری این رشته را تا میزان قابل تحسینی، بهبود داده انتظار می رود تا مسئولان ورزش کشور از چنین موفقیتی به خاطر منافع ملی هم که شده به آسانی نگذرند و آن را قربانی علایق و خواسته های شخصی خود نکنند. هرچند کار الهام چنان بزرگ و به یادماندنی بوده که هم اکنون نام وی را در بسیاری از محافل برجسته بین المللی ورزشی بر سر زبانها انداخته اما انتظار می رود تا مسئولان کشورمان نیز چشم خود را بر روی چنین موفقیت بزرگی نبندند.

در غیر این صورت جامعه مدنی زنان، در حمایت از این زن ورزشکار ایرانی می تواند با نامه نگاری با فدراسیون بین المللی شنا و شکایت نسبت به چنین ظلمی در حق یک دختر ایرانی ورزشکار، به این مسئله اعتراض کند.

مطالب مرتبط

+ There are no comments

Add yours